اخبار اخبار جهان

کمبود نیروی کار در ژاپن

تبلیغات بنری

کمبود نیروی کار در ژاپن

طبق یک اتاق فکر تحت حمایت دولت، ژاپن برای رسیدن به هدف رشد اقتصادی خود تا سال 2043 با کمبود شدید حدود 1 میلیون کارگر خارجی مواجه است. سیر فعلی نشان می دهد که ژاپن در سال 2040 5.91 میلیون کارگر خارجی خواهد داشت که به 6.74 نفر نیاز دارد. میلیون کارگر برای حفظ نرخ رشد سالانه 1.24٪. این کمبود با رشد اقتصادی کندتر از حد انتظار در کشورهایی مانند ویتنام، میانمار و کامبوج تشدید می شود که معمولاً نیروی کار را برای ژاپن تأمین می کنند. با پیری سریع جمعیت و کاهش نرخ تولد، کارگران خارجی برای ایفای نقش های اساسی در بخش های مختلف مورد نیاز هستند.
در 15 سال گذشته، تعداد کارگران خارجی در ژاپن چهار برابر شده و به 2.5 میلیون نفر رسیده است که حدود 3 درصد از نیروی کار را از اکتبر سال گذشته تشکیل می دهد. در پاسخ، دولت ژاپن مجوزهای ویزای کار را برای کارهای یدی و مشاغل ماهر گسترش داد. این موضوع نشان دهنده تغییر افکار عمومی نسبت به پذیرش بیشتر کار مهاجر است. با این حال، چالش هایی مانند دستمزدهای سنتی پایین و نگرانی در مورد حقوق بشر همچنان باقی است.
ژاپن به دنبال نیروی کار در بخش هایی مانند تولید، ساخت و ساز، کشاورزی و مراقبت از سالمندان است. با وجود هجوم فزاینده مهاجران، جمعیت مهاجر ژاپن در میان کشورهای G7 با حدود 2 درصد کمترین نسبت به نسبت دو رقمی در سایر اقتصادهای پیشرفته است. این عدم تمایل به پذیرش مهاجران ناشی از عوامل تاریخی و فرهنگی است، زیرا تنها 23 درصد از جمعیت ژاپن از مهاجران بیشتری حمایت می کنند و طبق مطالعه ای که در سال 2018 انجام شد، نیاز به کارگران خارجی در مناطقی مانند هیروشیما در حال افزایش است. شرکت ها و ادارات محلی به طور فزاینده ای به کارگران خارجی برای حفظ فعالیت های خود و مقابله با کاهش جمعیت متکی هستند.

تبلیغات بنری

iribnews به نقل از تیلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *