اخبار اخبار تکنولوژی

کتاب «ماجرای فکر فلسفی در جهان اسلام» در فهرست صد کتاب ماندگار قرن

تبلیغات بنری

این کتاب سه جلدی که در فهرست 100 کتاب برتر جاودانه قرن قرار دارد در مرکز همایش های بین المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، این نشست با حضور جمعی از نویسندگان، پژوهشگران و اساتید دانشگاه در مرکز همایش های بین المللی سازمان اسناد و اسناد ملی ایران برگزار شد.

این مراسم با سخنان آقای صادق موسوی دبیر جلسه آغاز شد و با سخنان آقایان انشاء الله رحمتی از اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی و سید حسن عرب ادامه یافت. یکی از اعضای کادر آموزشی عضو هیئت آموزشی بنیاد دایره المعارف اسلامی.

دبیر این نشست در خصوص نویسنده کتاب «داستان اندیشه فلسفی در جهان اسلام» گفت: جناب آقای ابراهیمی دینانی برای نگارش این کتاب تلاش های بسیاری کردند و چندین سال از عمر خود را صرف تحقیق و پژوهش در تفکر فلسفی در اسلام کردند. .

وی افزود: کتاب های ابراهیمی دینانی برگرفته از سال ها تحقیق او در حوزه منطق و فلسفه اسلامی است و برای جامعه به ویژه دانشجویان این رشته بسیار مفید است.

انشاء الله رحمتی از اعضای هیات علمی بنیاد دایره المعارف اسلامی در خصوص مفهوم کتاب و سخنان نویسنده سخنرانی کرد و گفت: کتاب های آقای دینانی به اندیشه فیلسوفان اسلامی و جهان می پردازد و او انصار است. به دلیل عقل و منطق کتاب هایی نیز در این زمینه نوشت و منتشر کرد

کتاب حاضر سه گانه ای است که در قالب مهم ترین موضوعات بحث برانگیز مخالفان و موافقان فلسفه، شرح شگفت انگیزی از داستان فلسفی جهان اسلام تا به امروز را به تصویر می کشد.

این کتاب در سال 1380 به زبان عربی نیز ترجمه شد و با نام «جنبش فکری فلاسی» توسط مؤسسه انتشارات الهادی در بیروت در دو جلد منتشر شد.

غلامحسین ابراهیمی دینانی فیلسوف و نویسنده کتاب هایی با موضوع فلسفه اسلامی است که تاکنون بیش از 40 عنوان کتاب با عناوین مختلف منتشر کرده است. «شرح احساسات صدرالمتاهین شیرازی»، «آفاق اندیشه»، «انتخاب عقاید در فلسفه»، «انسان انسان با اندیشه است»، «تجلی معنا: در اندیشه و گفتار». »، مقالات فلسفی در تفسیر، «معنا» و «پنچره های روشن فکر» «با محوریت فیلسوفان مسلمان مانند ابن سینا، سهروردی، ملاصدرا و دیگر دانشمندان و فیلسوفان غربی و شرقی.

او همچنین در مدرسه تربیت مدرس، مذاهب اسلامی، تهران، شهید مطهری و دانشگاه آزاد اسلامی به دانشجویان فلسفه اسلامی تدریس می کرد.

تبلیغات بنری

iribnews به نقل از تیلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *