اخبار اخبار سیاسی

کاهش ۱.۲ درصدی نرخ بیکاری

تبلیغات بنری

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در دولت سیزدهم بیش از 2.5 میلیون فرصت شغلی در سراسر کشور ایجاد شد و نرخ بیکاری 1.2 درصد کاهش یافت.

برای گزارش دادن تیلاوی در نشست خبری مشترک با سید صلاح مرتضوی سخنگوی دولت و وزیر بهداشت با اشاره به عملکرد دولت سیزدهم در حوزه رفاه اجتماعی گفت: در دولت سیزدهم کارهای بسیار خوبی انجام شد و این افتخارات از سوی دولت توضیح داده خواهد شد.»

وی افزود: بدهی های انباشته داروخانه ها و مراکز درمانی وجود داشت که با اصرار رئیس جمهور شهید 20 همات (20 هزار میلیارد تومان) بدهی تامین اجتماعی به صورت اوراق پرداخت و 20 همات نیز به نقد تبدیل شد. . برای اولین بار در چند دهه گذشته قادر به پرداخت کامل بدهی تامین اجتماعی به مراکز درمانی و داروخانه ها هستیم.

وزیر کار ادامه داد: در دولت سیزدهم بیش از 2.5 میلیون فرصت شغلی در سراسر کشور توسط دستگاه های اجرایی ایجاد شد و با توجه به افزایش جمعیت فعال در کشور، نرخ بیکاری 1.2 درصد کاهش یافت. این اولین بار در چند دهه گذشته است که نرخ بیکاری به شبکه 8 می رسد و همچنین کمتر خواهد بود.

مرتضوی گفت: کاهش 2.4 درصدی نرخ بیکاری در میان جمعیت فارغ التحصیلان آموزش عالی از ابتدای دولت سیزدهم تا کنون، ابلاغ و توزیع 280 فقره تسهیلات برای ایجاد فرصت های شغلی در بخش های مختلف صنعت، تولید و خدمات به منظور ایجاد ثبات. اشتغال روستایی و مشاغل خانگی و افزایش چهار برابری پرداخت تسهیلات قرض و پرداخت 115 هزار تسهیلات مشاغل خانگی از دیگر اقدامات دولت سیزدهم بود. صدور فوری پروانه بیش از 95 درصد مشاغل خانگی برای اولین بار در دولت سیزدهم انجام شد.

وی به اقدامات دولت در حوزه رفاه و تامین اجتماعی اشاره کرد و تاکید کرد: زمانی که در اذهان و رسانه ها درباره بدهکاران بانک های بزرگ صحبت می شد، بسیاری معتقد بودند که بدهکاران بانک های بزرگ باید از بخش خصوصی باشند. اما با کمال تاسف باید بگویم که بزرگترین بانک بدهکار یک موسسه بیمه است. از آنجایی که منابع و هزینه های آن برای تامین هزینه های این سازمان کافی نبود، اما با دستور رئیس جمهور شهید بیش از 200 فقره مطالبات به صندوق های مختلف از جمله صندوق تامین اجتماعی پرداخت شد و برای اولین بار در چند دهه گذشته ما قادر به پرداخت کلیه بدهی های تامین اجتماعی به مراکز هستیم.

وزیر کار یادآور شد: تهیه پیش نویس قوانین اصلاح نظام بیمه ای و نهاد نظارتی پس از ابلاغ سیاست های کلی نظام سلامت و ارائه بسته های غذایی و بهداشتی به ارزش 600 هزار تومان به مادران دارای نوزاد و فرزند باردار در سه رده درآمدی، ارائه سبد غذایی رایگان به بیش از 136000 کودک مبتلا به سوء تغذیه در هفت دهک اول درآمدی در هفت مرحله کار انجام شده در رفاه اجتماعی.

مرتضوی تصریح کرد: یکی از دغدغه های شهید رئیسی معیشت مردم بود. رئیس جمهور از ابتدای کار خود در وزارت تعاون دستور اجرای طرح صورتحساب الکترونیکی را صادر کرد. در طرح «فجرانا» برای فهرست کالاهای الکترونیکی به مناسبت دهه مبارک فجر، تقریباً 60 میلیون نفر و 20 میلیون خانواده برای سه ماه متوالی بدون مشکل در فهرست کالاهای الکترونیکی قرار گرفتند که این مراحل برای مردم بدون هیچ صف و مزاحمتی

وی ادامه داد: طرح جامع بیمه خانواده ایرانیان در قالب طرح هایی مانند بیمه دانش آموزان، زنان خانه دار و دخترانه که معادل عملکرد 6 سال گذشته است، طراحی و اجرا شد. این امر منجر به اضافه شدن 2.5 میلیون قرارداد بیمه جدید در دولت شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: توسعه کمی و کیفی خدمات درمانی در قالب توسعه مراکز درمانی مستقیم در مناطق محروم، پوشش بیمه ای 196 داروی جدید، ارائه کلیه خدمات درمانی بیماری های خاص در بیماران بستری و سرپایی، اداره کل با تعرفه دولتی رایگان طراحی و اجرای 133 پروژه درمانی و لوکس با زیربنای بیش از 900 هزار متر مربع با بودجه تقریبی 10 هزار میلیارد تومان ایفای نقش موثر در راستای تعالی و بازتولید جمعیت از طریق پوشش تخصصی. خدمات ناباروری، اعطای کمک عائله مندی به افراد دارای فرزند، جبران حقوق ماهانه روزهای بارداری، افزایش حدود 63 درصدی حقوق بازنشستگان در دولت سیزدهم، افزایش 3 برابری میزان مزایای ملی بازنشستگان صندوق. افزایش 63 درصدی مستمری و مستمری روستائیان، عشایر و کشاورزان و افزایش درصد پوشش بیمه اجتماعی از 72 درصد به 75 درصد از 13 اقدام دولت در حوزه بهداشت و درمان.

مرتضوی ادامه داد: در حوزه اقتصادی بزرگترین تامین مالی خارج از بورس برای احیای شرکت فولاد صبا در خلیج عربی به مبلغ 4500 میلیارد تومان، اصلاح ریشه ای صندوق های بازنشستگی و خروج 26 شرکت زیرمجموعه از زیان ده بوده است. لیست – شرکت ها ساخته شدند.

وی با اشاره به اقدامات در حوزه حمایت از مددجویان بهزیستی خاطرنشان کرد: در دولت سیزدهم بیش از 47 هزار و 278 واحد مسکونی به مددجویان بهزیستی تحویل شد. ایجاد فرصت های اشتغال پایدار برای 85 هزار و 696 مددجوی تحت پوشش سازمان بهزیستی و افزایش نزدیک به 180 درصدی مستمری های کمیسیون امداد و مددجویان سازمان بهزیستی نسبت به دولت قبل از اقدامات این دولت بود. تا پایان سال 1402 هجری شمسی هیچ متقاضی مستمری پشت نوبت در سازمان بهزیستی اجتماعی نداشتیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تایید کرد: رشد 3.5 درصدی تعاونی ها در دولت سیزدهم، کاهش مدت ثبت نام و تاسیس تعاونی از 45 روز به کمتر از 10 روز، رشد دانش بنیان. تعاونی ها 100 درصد و ایجاد 25 مرکز نوآوری برای توسعه تعاونی های دانش بنیان صادرات 3.19 میلیارد دلاری شرکت های تعاونی، رشد 14 درصدی صادرات تعاونی ها و رشد 150 درصدی تسهیلات بانک توسعه تعاون. ٪ از دیگر فعالیت های انجام شده توسط وزارت.

مرتضوی در خصوص اقدامات 13 گانه دولت در حوزه فنی و حرفه ای گفت: در این بخش ارائه آموزش های فنی و حرفه ای 32 درصد رشد دارد که سالانه بیش از 2 میلیون تن دوره آموزشی را شامل می شود. کاهش دوره صدور پروانه تاسیسات فنی و حرفه ای از هشت ماه به یک روز رشد 300 درصدی در مراکز آموزش مهارتی با راه اندازی 2 هزار و 485 کارگاه با مشارکت فعال 2 هزار و 458 کارگاه رشد 10. تساوی در صدور پروانه تاسیس آموزشگاه های فنی و حرفه ای از دیگر اقدامات دولت سیزدهم است.

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات اساسی پیش روی صندوق های ما ناپایداری است، خاطرنشان کرد: درصد حمایت ما در صندوق تامین اجتماعی و صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و بادیه نشینان افزایش یافته است. در این مدت کوتاه بیش از 100 همات (100 هزار میلیارد تومان) از سرمایه صندوق به اشکال مختلف که در اختیار سایرین بود با کمک دستگاه ها به صندوق ها برگشت داده شد و بر اساس این گزارش انجمن های بین المللی، حدود 6.5 میلیون نفر از فقر نجات یافتند.

تبلیغات بنری

iribnews به نقل از تیلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *