اخبار اخبار فرهنگی

پرتاب ۲ ماهواره در تابستان امسال

تبلیغات بنری

وزیر ارتباطات اعلام کرد:

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به پرتاب 12 ماهواره طی دو سال و نیم گذشته گفت: قرار است دو پرتاب دیگر در تابستان امسال انجام شود تا دولت سیزدهم بتواند رکورد پرتاب در تاریخ ایران را بشکند. گسترش فضا، و تلاش ما این است که فناوری ماهواره را به لایه پایداری شیر تزریق کنیم.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عیسی زربور در نشست خبری درباره ارائه عملکرد 1000 روز خدمت 13 دولت در حوزه ارتباطات گفت: یکی از وظایف مهم ما توسعه زیرساخت های ارتباطی است. در این مدت، کارهای بزرگ آغاز و تکمیل شد.

وی افزود: در سال های گذشته توسعه در لایه های مختلف شبکه ارتباطی متناسب نبود. به خصوص در زمینه ارتباطات ثابت، کشور ما همیشه در انتهای لیست بوده است. به همین دلیل پروژه فیبر نوری به عنوان بزرگترین پروژه مخابراتی کشور رتبه بندی می شود و اکنون کمتر از دو سال از آغاز عملیات اجرایی آن در 600 شهر می گذرد و در 400 شهر به بهره برداری رسیده است.

40 درصد شهرهای کشور تحت پوشش فیبر نوری هستند

وزیر ارتباطات توضیح داد: 40 درصد شهرهای کشور تحت پوشش فیبر نوری هستند. وی گفت: پوشش فیبر نوری هم اکنون برای 8 میلیون خانوار ایجاد شده است و برنامه ما این بود که تا پایان سال 1404 هجری قمری در شهرستان ها ارائه شود و امیدواریم این امر محقق شود. یکی از مطالبات جدی دولت آینده پروژه فیبر نوری است که در برنامه هفتم توسعه اتصال 20 میلیون پورت فیبر نوری است و باید تکمیل شود.

زربور تصریح کرد: در ابتدای دولت سیزدهم تنها 10 سایت نسل پنجم وارد کشور شد و اکنون به 5 هزار سایت نسل پنجم رسیده است و سرعت ارائه شده به 1000 مگابیت بر ثانیه می رسد. در لایه شبکه ارتباطی مادر کشور به توسعه غرورآفرینی دست یافته ایم. در مورد شبکه حمل و نقل، بیش از آنچه در سه دهه گذشته اتفاق افتاده توسعه یافته است و ظرفیت آن به 32 ترابایت در ثانیه افزایش یافته است. یکی دیگر از لایه های این شبکه، i-network است. ظرفیت پی 28 ترابایت بر ثانیه بود و اکنون به 56 ترابایت در ثانیه رسیده است.

وی ادامه داد: در ابتدای دولت سیزدهم قطعی فیبر با سرعت 430 گیگابیت بر ثانیه داشتیم که اختلال جدی ایجاد کرد اما در 2 تا 3 ماه گذشته 2.5 ترابایت بر ثانیه قطع شد و هیچکس متوجه نشد. ، زیرا دو برابر نیاز اینترنت در کشور است که ما تامین کردیم و این در نتیجه اقدامات انجام شده در این مدت است.

رشد 71 درصدی ارتباطات سیار

وزیر ارتباطات با تشریح رشد 71 درصدی ارتباطات سیار، گفت: تلاش می کنیم بهترین ها را در اختیار مردم قرار دهیم و سعی کرده ایم توسعه ارتباطات را با توجه به نیازهای آینده کشور دنبال کنیم. زیرساخت های کشور را با افتخار به نفر بعدی می سپاریم. زیرساخت ظرفیت را در بسیاری از لایه ها افزایش داده است.

زربور تصریح کرد: برخی اشاره می کنند که افزایش سرعت اینترنت توسط مردم احساس نمی شود، اما حقیقت این است که بین کیفیت و سرعت شبکه و محدودیت های ناشی از محدودیت یا فیلترینگ تفاوت هایی وجود دارد. عملکرد فیلترشکن سرعت را کاهش می دهد و این به دلیل عدم توسعه شبکه ارتباطی در کشور نیست.

پیشرفت شبکه ملی اطلاعات دو برابر شد/ سهم اقتصاد دیجیتال به 8 درصد رسید

وی در خصوص پیشرفت شبکه ملی اطلاعات گفت: در این مدت پیشرفت شبکه ملی اطلاعات از 20 درصد به 60 درصد و دو برابر شد که مرکز ملی فضای مجازی نیز این موضوع را تایید کرد.

وزیر ارتباطات افزود: یکی از افتخارات این دولت این است که به طور کامل از توانمندی های بومی حمایت کرده و با این رویکرد سهم اقتصاد دیجیتال به 8 درصد رسیده است که نقش جدی در اقتصاد کشور دارد. اکنون تعداد کاربران اینترنت بیش از 10 برابر شده است. ترافیک بیش از 15 برابر شد و اتصال پیام رسان ها در جمهوری اسلامی ایران اجرا شد و همه اینها در دولت سیزدهم اتفاق افتاد.

زربور افزود: در آبان 1397 که اینترنت قطع شد و خدمات داخلی به دلیل وجود مواد در کشور مختل شد، اما در سال 1401 هجری قمری که مقامات امنیتی از ما خواستند اینترنت را قطع کنیم، این کار را نکردیم. و روز اینترنت فقط به ساعات خاصی محدود شد. این یک اتفاق بزرگ است و این تفاوت دولت سیزدهم با دولت قبل است.

70 درصد خدمات دولتی از طریق پنجره ملی هوشمند و الکترونیکی ارائه می شود

وی با بیان اینکه نهادها در دولت 13 با یکدیگر هماهنگ هستند، تصریح کرد: به رئیس سازمان استخدامی کشور گفتم من سرباز شما هستم و با این همکاری امروز اتفاق بی نظیری افتاد. اکنون 70 درصد خدمات دولتی از طریق پنجره ملی به صورت الکترونیکی ارائه می شود. ما در حال حرکت از دولت الکترونیک به دولت هوشمند هستیم. بیش از 500 خدمت در دولت ارائه می شود که نیازی به حضور فیزیکی و ارائه مدارک ندارد.

وزیر ارتباطات تایید کرد: بیش از 48 میلیون نفر در کشور به پنجره ملی خدمات هوشمند دسترسی پیدا کرده اند و از آن استفاده کرده اند و روزانه حدود 4 میلیون نفر از این خدمات استفاده می کنند. اکنون بستری فراهم شده تا مراجعه کنندگان به دفتر املاک بتوانند بدون پرداخت هزینه های گزاف، قرارداد خود را در سامانه نگارش خودکار بنویسند.

توسعه بخش فضایی ایران

زرپور با بیان اینکه تحول جدی در حوزه فضا اتفاق افتاده است، گفت: در کمتر از 2.5 سال 12 ماهواره به فضا پرتاب شد و در حال برنامه ریزی دو پرتاب دیگر تا پایان دولت برای شکستن رکورد پرتاب در تاریخ هستیم. فضای ایرانی

وی با بیان اینکه تلاش ما نصب فناوری تزریق ماهواره در لایه لئو است، تصریح کرد: پس از یک دهه تعلیق، حیات در فضا را احیا کردیم و دستور ساخت دو کپسول بیولوژیکی جدید برای اعزام انسان به فضا را دادیم. پا به فضا بگذاریم

تبلیغات بنری

iribnews به نقل از تیلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *