اخبار اخبار عمومی

مشاهده یوز نابالغ خارج از مجموعه حفاظتی توران

تبلیغات بنری

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام این خبر گفت: دامداران یوزپلنگ در طرح حفاظت از یوزپلنگ تعاونی پل ابریشم، قلاده یوزپلنگ نابالغ را مشاهده کردند که بی قرار و تماس های مکرر داشت.

به گزارش خبرگزاری سیما؛ حسن اکبری گفت: پلنگ مشاهده شده از نظر ظاهری جثه خوبی داشت اما کمی لاغر به نظر می رسید و طبق بررسی های محلی طی سه روز گذشته در این منطقه مشاهده شده بود. همچنین توضیحات یوزپلنگ در مورد رفتار و صدای حیوان در فیلم اول نشان می دهد که یوزپلنگ نابالغ است.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با توجه به حضور حیوان در منطقه در شرایط سالم و بدون علائم بیماری، تیم های عملیاتی و واکنش سریع به منطقه اعزام شدند و از به محض اینکه اثری در منطقه ظاهر شد، اهالی روستا مورد بازجویی قرار گرفتند و اطراف را جستجو کردند تا ردی از مادر این توله پیدا کنند.

اکبری گفت: هنوز مرگ یا مفقود شدن مادر یوزپلنگ را تایید نکرده‌ایم و با توجه به اینکه این توله یوز هنوز به بلوغ کامل نرسیده است، اقدامات لازم برای پایش از راه دور انجام می‌شود، اما نگرانی‌هایی در این زمینه وجود دارد. “ضعف بیش از حد توله و مشکلات دیگر در صورت تداوم شرایط فعلی، احتمال این وجود دارد.”

وی افزود: با توجه به پیدایش گونه، تعدادی خرگوش به عنوان طعمه در مسیر حیوان قرار داده شده است تا با تغذیه آنها در صورت امکان بخشی از ضعف جسمانی حیوان ناشی از گرسنگی برطرف شود. کاهش. تیم های عملیاتی شامل دامپزشکان، کارشناسان، محیط بانان و فعالان آهو در کل منطقه گشت و نظارت می کنند و گونه ها را از دور ردیابی می کنند.

اکبری گفت: تمام تلاش ما بر این است که این توله سیاهگوش را در زیستگاه طبیعی خود حفظ کنیم، اما اگر متوجه شویم این گونه به دلیل ضعف در شکار یا عدم آشنایی با قلمرو و زیستگاه در طبیعت باقی مانده است، منجر به حذف آن می شود. ” اتخاذ تدابیر لازم برای بازگرداندن او به زندگی و انتقال او به مرکز تولید مثل به ناچار در دستور کار قرار دارد.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی گفت: خوشبختانه با انعقاد تفاهم نامه همکاری با انجمن ذخایر خصوصی در سال 1402 هجری شمسی، برای حفاظت از زیستگاه مهم میانی معروف به پل ابریشم به مساحت 1402 هجری شمسی کار انجام شد. حدود 400 هزار هکتار این حفاظت باعث شده بارها در این راهرو توسط پلنگ ها دیده و گزارش شود.

تبلیغات بنری

iribnews به نقل از تیلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *