اخبار اخبار سیاسی

قانون اقدام راهبردی مانع احیای برجام نشده است

تبلیغات بنری

قالیباف در مصاحبه اختصاصی مطبوعاتی؛

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: قانون اقدام راهبردی مانع از احیای برنامه جامع اقدام مشترک نشد.

به گزارش خبرگزاری برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه الخبر امشب (سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ه.

شرح این گفتگو را می خوانید:

مجری: بسم الله الرحمن الرحیم قسمت دوم فاز دوم گفتگوی ویژه خبری با نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را مشاهده می کنید.

نظرات کاندیداهای محترم را در مورد برنامه هفتم کشور تقدیم حضورتان کردیم و در این مرحله مرحله دوم پیام های مردمی و سوالات مردم را به اطلاع کاندیداهای محترم خواهیم رساند. سوالات مردم از طریق سامانه پیامکی و همچنین آشنایی با پیام رسان های باشگاه خبرنگاران جوان به دست ما رسیده است که بیشتر آنها علاوه بر ترجمه های شبکه الخبر در قسمت های خبر توسط همشهریان عزیز دریافت شده است.

از ساعت هشت صبح که این خبر اعلام شد تا ساعت دو بعد از ظهر تقریباً سیزده هزار پیام و سؤال دریافت کردیم. مهمان امشب ما آقای محمدباقر قالیباف کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خصوص مسائل اجتماعی، حقوق و دستمزد بازنشستگان، کارگران، معلمان و کشاورزان و همچنین موضوع سربازی بحث و گفتگو کرد. مهم ترین نکات اصلی سوال کاندیداها و آنچه در حین گفتگو مطرح می شود، یعنی متن سوال همان پیام مردم کشور است و به احترام اعتماد می خوانم. متن دقیق پیام را از کاندیدای محترم بپرسید.

سوال: چطوری دکتر؟
قالی بافی: خدا را شکر
سوال: آیا برنامه ها به خوبی پیش می رود؟
قالی بافی: الان انقدر فشرده شده که فکر کنم خیلی زیاده.

سوال: آیا برنامه های بیشتری وجود دارد؟
قالی بافی: خدا را شکر سیدهاواسیمها، فکر می کنم عالی است.
سوال: برنامه شما چیست؟
قالی بافی: آره.
سوال: آیا کارها خوب پیش می رود؟
قالی بافی: آره.

سوال: شما امروز کارگر و بازنشسته بودید، اینطور نیست؟
قالی بافی: بله، امروز در میان آنها بودم.
سوال: آیا سفر البرز امروز هم انجام شد؟
قالی بافی: امروز پروازی به البرز انجام نشد اما در روزهای آینده.

سوال: خب شما اشاره کردید که جزو کارگران بازنشسته بودید، گفتید برای ما شهروندان هم فرستادند مخصوصاً در حوزه بازنشستگان و کارگران، اما باید به اعتماد احترام بگذاریم و از مردم سؤال کنیم.

سوال از مردم: سلام وقت بخیر، می خواستم از نامزدهای انتخابات در مورد برنامه هایشان برای کشاورزی سوال کنم. کشاورزان جنوب استان کرمان به عنوان یکی از قطب های کشاورزی کشور هزاران تن از محصولات کشاورزی خود را بر زمین گذاشتند. هر ساله زمین می خرند یا دلالان برای حل این مشکل با کمترین قیمت خرید می کنند؟
قالی بافی: خب یکی از مهم ترین بخش های ما کشاورزی است و حدود چهار میلیون شغل در این بخش به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می کنیم که البته در حوزه امنیت غذایی به خصوص در کالاهای کشاورزی بسیار بیشتر است. امری جدی و مهم است، یعنی خودکفایی در برخی مواد برای هر کشوری یک ضرورت است و معتقدم یکی از چالش های جدی و اساسی است و در واقع یک سال گران می شود -پیاز و گوجه فرنگی کهنه پیدا نمی شود و این مرد متأسفانه از این مشکل رنج می برد. خب، بدیهی است که ما برنامه دقیقی در این بخش نداریم.

در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر که از نظر فناوری پیشرفت کرده اند، ممکن است در برداشت در هکتار با مشکلات قابل توجهی مواجه شویم. بعضی جاها باران داریم، بعضی جاها قطره ای داریم امروز در دنیا این کارها منسوخ شده است، یعنی آبیاری زیرسطحی که در واقع هوادهی و کوددهی است، کمتر آب مصرف می کند، کیفیت آب و رطوبت خاک. می‌خواهم بگویم بخش‌های ما تحولی است که باید گام به گام در اینجا پیشرفت کند. ما در کشور توانمندی های خوبی در زمینه دانش داریم، حتی خود الگوی کشاورزی هم تاثیر دارد، اما مهم ترین چیز چیزی است که مردم را بیشتر آزار می دهد و هر مدیری در کل باید احساس مسئولیت بیشتری داشته باشد. قیمت محصول در زمان مصرف توسط مصرف کننده در مقایسه با تولید کننده که کشاورز است.

به یاد دارم زمانی در سال 1973، 1973. جلوی بیمارستان بقیه الله راه می رفتم، کامیون های کوچکی را دیدم که کنار اتوبان ایستاده بودند. عبارت “گیلاس ترگابا” توجهم را جلب کرد، به آن نگاه کردم، یک گیلاس درشت 1200 تومان بود دست کشاورز صد و بیست تومان بود. ده بار، ده بار، خوب، ما باید به این چیزها توجه کنیم

ببینید امروز می گویند صادرات، خب کشاورز تولید می کند، حتی یک بار گفتند صادرات را متوقف می کنیم، یعنی ما ثباتی در این کار نداریم، این مشکلات جدی در جنوب کرمان جیرفت وجود دارد که به هر حال ما آنجا هستیم. قطب بزرگ کشاورزی ما وجود دارد، مخصوصاً زمانی که اختلاف دمایی در شمال کشور ما بین 30 تا 40 درجه است ما آنها را برای بهار، برای صادرات داریم و اینجا هم اینها مشکلات جدی ماست. من معتقدم این مسائل آنقدر ریشه در مدیریت دارد که در هر زمینه ای به آن نگاه می کنیم پس باید انتظارات واقعی داشته باشیم و البته در برنامه هفتم در همه این نکاتی که در آنجا ذکر شد پیشنهاد مشخص و مشخصی در این زمینه ارائه کردیم. .

در حال تکمیل…

تبلیغات بنری

iribnews به نقل از تیلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *