اخبار اخبار اقتصادی

صنعت شیلات، اولویت نخست سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی کشور

تبلیغات بنری

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ضمن فراهم کردن بسترهای جهش تولید در آبزی پروری، اولویت اول این وزارتخانه جذب سرمایه گذار، تسهیل در صدور مجوز و ایجاد جهش تولید در صید و آبزی پروری به ویژه در حوضچه های دو منظوره

برای گزارش دادن خبرگزاری رادیو، محمدعلی نکبخت صبح امروز در جلسه امنیت غذایی که در قالب نشست هم اندیشی با حضور نمایندگان، مسئولان، مدیران کل شیلات و روسای استانداری ها برگزار شد، افزود: تصرف همه منابع آبی داخلی استانداری ها و سدها در بخش کشاورزی با هماهنگی استانداری ها و سازمان های موثر کمک بسیار موثری است و پروتئین مورد نیاز استان را تامین خواهد کرد.
وی حفظ امنیت غذایی را رکن اساسی موفقیت در عرصه سیاست های اجرایی دانست و تاکید کرد: ملتی که متکی به غذا باشد نمی تواند امنیت سیاسی و اقتصادی خود را حفظ کند.
نیکبخت بر لزوم حفظ دستاوردهای 13 گانه دولت، توجه به جهش تولید و جلب مشارکت حداکثری مردم در این عرصه تاکید کرد و افزود: همه دستگاه های وزارت جهاد کشاورزی باید حرکت جهادی را انجام دهند. برای اولین هدف توسعه ثروت ماهی. در استانداری ها رئیس سازمان جهاد مسئول مستقیم این حرکت جهادی تلقی می شود و باید با هماهنگی سایر سازمان های درون استانداری و زیر نظر سازمان منابع شیلات این مهم را پیش برد.
وی به سند قانونی تغییر کاربری اراضی برای سایر فعالیت های بخش کشاورزی اشاره کرد و افزود: اگر تولید رقم کشاورزی متوقف نشود، تغییر کاربری محسوب نمی شود.
وزیر جهاد کشاورزی همچنین به مدیرعامل بانک کشاورزی که در این جلسه حضور داشت اطمینان داد: بانک کشاورزی باید با ایجاد ردیف اعتباری مناسب و هماهنگی با مدیران شعب، ثروت ماهی را در اولویت اول سرمایه گذاری قرار دهد.
وی بر لزوم ورود فوری متقاضیان پرورش ماهی به بانک توسط متولیان امر جهاد کشاورزی با شناسایی تمامی امکانات در مناطق فرعی برای استفاده از استخرهای دو منظوره تاکید کرد و گفت: در این راستا این کمیته اقدام خواهد کرد. همچنین همکاری های لازم را به خانواده های روستایی انجام دهد.
در این نشست آخرین گزارش فائو از فعالیت های صنعت شیلات ارائه شد که بر اساس آن در حال حاضر 428 هزار و 294 حلقه چاه کشاورزی دارای مجوز فعال در کشور وجود دارد که از این تعداد 75 هزار و 251 حلقه چاه برای ایجاد مزرعه دوگانه مناسب ارزیابی شده است. استخرهای پرورش ماهی.
بر اساس این گزارش، پرورش ماهی در 11 هزار و 701 استخر دو منظوره در سال گذشته 81 هزار و 624 تن ماهی برداشت شد که این رقم در سال جاری به 100 هزار تن خواهد رسید.
سال گذشته کشت ماهی در انبار 231836 تن بود که بیش از 100 درصد افزایش داشت. تولید ماهیان گرم آبی نیز به 252 هزار تن به ویژه در سدهای استان های مازندران، گیلان و خوزستان رسید که این رقم امسال به 288 هزار تن خواهد رسید.

تبلیغات بنری

iribnews به نقل از تیلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *