اخبار اخبار جهان

شکست غیرمنتظره راست افراطی در فرانسه

تبلیغات بنری

بر اساس نتایج اولیه انتخابات پارلمانی فرانسه، راست افراطی در فرانسه شکست خورده است.

شکست غیرمنتظره راست افراطی در فرانسه

برای گزارش دادن تیلا، برنامه امروز جهان درباره دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه با آقای دولت آبادی کارشناس مسائل فرانسه گفتگو کرد.

سوال: آقای دولت آبادی با آنچه خبرنگار ما در فرانسه اعلام کرد، به نظر می رسد نتایج اولیه این انتخابات برخلاف انتظار و بر خلاف نتایج دور اول و گروه های چپ تحت عنوان «حزب خلق نو» بوده است. جبهه توانست در جایگاه دوم ائتلاف رئیس جمهور مکرون قرار گیرد. تحلیل شما از نتایج انتخابات چیست؟
دولت آبادیاتفاقاتی که بین این دو دوره از انتخابات پارلمانی فرانسه رخ داد، اتفاق خوبی بود، زیرا یک اتحاد انتخاباتی بین ائتلاف چپ و جناح آقای ماکرون و همچنین جمهوری خواهانی که خواهان جناح راست جامعه مردمی نبودند شکل گرفت. برای رسیدن به قدرت، و در اینجا پانصد و یک کرسی از انتخابات باقی مانده بود و هزار و نود و چهار نامزد انتخاباتی وجود دارد و ممکن است سه نامزد در تقریباً دویست و ده حوزه انتخاباتی وجود داشته باشد. در میان این سه نامزد، چون دیگر نامزدها رای کمتری کسب کردند، احتمال روی کار آمدن مجلس خلق وجود دارد. خوب، اتفاقی که افتاد این است که یک سری از احزاب و حزب آقای مکرون و ائتلاف حزب دوم چپ، نامزدهای خود را از یک سری حوزه های انتخاباتی بیرون کشیدند و مثلاً آنچه که قرار بود اتفاق بیفتد، تبدیل به دوئل بین نود و دو شد. چهارصد دوئل، دوئلی که به این معنا بود که کاندیدای یک حزب دیگر حق گروه خلق را دارد و یک نامزد از یکی از این احزاب که الان مخالف گروه خلق است، بنابراین نوعی انتقاد به سمتی رفت که شاهد بودیم. که حدود شصت و هفتاد درصد از نیروها و احزاب حاضر در صحنه انتخابات فرانسه، علیه ورود شورا به قدرت رسیدند، اما به قیمت نداشتن نامزد خود در دوره دوم به قیمت روی کار آمدن کمترین نامزد ممکن از شورای مردمی. پارلمان فرانسه و به عنوان مثال در این رابطه دیدیم که در ائتلاف چپ، نمایندگانی که در سال 2022 توانستند به پارلمان اعزام شوند، 20 نفر دیگر توانستند اعزام شوند و فراکسیون ماکرون صدها نفر را از دست داد. صندلی ها در در این انتخابات در واقع فرانسه تنها یک جهت به سمت ائتلاف چپ حاضر در انتخابات دارد.
سوال: خوب، نتیجه ای که به دست آمد و پیروزی جنبش راست در دور اول به شکست آن در دور دوم تبدیل شد، نتیجه اتحادی بود که جنبش ماکرون حاکم با چپ ها منعقد کرد و آنها موافقت نکردند. به خودشان رای بدهند و نامزدهایشان را رها کنند، اما هدفشان جلوگیری از به قدرت رسیدن جنبش است.
دولت آبادی: دقیقاً بله درست است، به هر حال اینطور شده که الان دارم یک سری مصاحبه می خوانم، گفتند تا چشم بسته برویم به کاندیداهای چپ رای می دهیم چون کسانی بودند که رای دادند. جناح راست در طول این سالها از مکران حمایت کرده است، اما انتخاب آنها بین این بود که آیا جامعه فمینیستی لوپن به قدرت می رسد یا شخص دیگری که به هر حال عقایدش نژادپرستانه خواهد بود و همه مشکلات در جامعه قابل مشاهده است. . او به قدرت نخواهد رسید، بنابراین آنچه در این زمینه رخ داد، تحقق این وضعیت است که از سال 1981 تا به امروز این بالاترین حضور مردم فرانسه به دلیل احساس خطری است که در واقع احساس خطر می کردند تا به قدرت برسند. . از جامعه ملی.
سوال: اگر یادتان باشد هفته گذشته درباره نتایج انتخاباتی که در حال بررسی آن هستیم صحبت کردیم در دور اول، کارشناسان فرانسوی دو سناریو را پیش بینی کردند و بدترین سناریو روی کار آمدن مجلس ملی بود تا از ابهامات سیاسی جلوگیری شود. آیا با توجه به اینکه هیچ یک از این ائتلاف ها اکثریت را به دست نیاوردند و حاضر نیستند با جریان دیگری به توافق برسند، همین اتفاق افتاد؟
دولت آبادی: بله، اکنون، به هر حال، جناح چپ ائتلاف در جبهه خلق جدید اکثریت نسبی را به دست آورده است و اکنون سخنانی از سوی افرادی از این حزب وجود دارد که از مکرون خواسته اند به صدای چپ ها گوش دهد و اجازه دهد. فردی که بتواند از سوی بخش افراطی به قدرت برسد، در واقع او فردی است که پس از شکست در سال 2022 از سوی ماکرون، خود را به عنوان کاندیدای نخست وزیری معرفی کرد، اما در آن زمان او. از جناح چپ اکثریت را به دست نیاورده است، اما احتمال اینکه این فرد اکنون به قدرت برسد، ضعیف است و فکر نمی کنم او بخواهد در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود، ما هم باید تلاش کنیم در حال حاضر بسیاری از سوالات خود کاخ الیزه در فرانسه اعلام کرده است که آقای مکرون منتظر تشکیل ساختار و شکل مجلس ملی فرانسه و یک سری تصمیمات خواهد بود. این امکان وجود دارد که اتحادهای داخلی خود را با او بیابند و سبک ماکرون برای تحمل وزن سیاسی خود احتمالاً به یک چهره ملی یا یک چهره بسیار میانه رو تبدیل شود.
سوال: نتایج به دست آمده، هر اتفاقی که در دوره اول و دوم افتاد نتیجه تصمیم ناگهانی امانوئل ماکرون بود که پدرش چند روز پیش فاش کرد که اساسا این تصمیم را قبل از انتخابات پارلمان اروپا و نتایج آن گرفته است. از آن انتخاباتی که ماه گذشته برگزار شد و در روزهای اخیر تحلیلگران و کارشناسان جهان می گفتند که این تصمیم و روندی که فرانسه طی می کند موقعیت فرانسه را در صحنه بین المللی تضعیف کرده است و آنچه در ذهن او می گذرد باعث شده است. اکنون به حقیقت پیوست?
دولت آبادیدر هر صورت درخواست اولیه آقای ماکرون این بود که قدرت را به حزب خود بازگرداند و در واقع خطر بسیار بزرگی برای صحنه سیاسی فرانسه در جامعه فرانسه وجود دارد که در ماه های اخیر تحت تاثیر کمپین بسیار قوی از سوی این کشور قرار گرفته است. مهمانی. جناح چپ مقابل غزه وضعیت خوبی دارد و حضور آنها با پرچم غزه مثلا در پارلمان فرانسه به محبوبیت این حزب کمک زیادی کرد. و این یک سری حقایق بود که آقای مکرون جامعه فرانسه را در نظر نگرفت از یک طرف اکثریت دست راستی را می دید و این احتمال را داشت که دوباره قدرت را به دست بگیرند، اما معتقد بود که در این قمار سیاسی. که او می ساخت، او در واقع می خواست مردم را بسازد… فرانسوی مسئولیت خود را احساس می کند، و خب، اتفاقاً این در رتبه سوم قرار گرفت، بنابراین ماکرون در واقع با آنقدر خطر مواجه نشد و به نوعی در واقع موفق شد آن را نابود کند. برد راست افراطی جامعه ملی و عملا، اما در پرتو بی ثباتی سیاسی برای حداقل چند هفته، چهره ای وجود خواهد داشت که عملا مورد قبول اکثریت احزاب است.
سوال: بر اساس گزارش های دولت فرانسه، بیش از پنجاه نامزد و فعال انتخاباتی در این هفته مورد حمله فیزیکی قرار گرفتند و همچنین گزارش هایی داریم مبنی بر اینکه مغازه داران فرانسوی به ویژه در پاریس آنقدر نگران حوادث پس از انتخابات هستند که آمده اند و قرار داده اند. خودشان با یک سری اشیاء چوبی جلوی … ویترین هایی که خودشان نصب کردند تا این فروشگاه آسیب نبیند. نخست وزیر فرانسه همچنین از همه خواست تا به حفظ صلح کمک کنند. به نظر شما با این نتایج شاهد تنش و خشونت در خیابان ها خواهیم بود؟
دولت آبادی: در واقع به نظر من این احتمال بسیار کاهش یافته است، زیرا در هر صورت اتفاقاتی که منجر به خشونت شد بیشتر در حومه درعا شکل گرفت و خب حومه ها شکل گرفتند و او در واقع پایگاه مردمی دارد. آن حومه‌هایی که اکنون می‌خواهند ماجراجویی کنند یا چیز دیگری، اما در واقع، اگر جامعه ملی برنده شود، پلیس فرانسه باید از این حادثه می‌ترسید، زیرا در واقع اکنون بسیار نزدیک به المپیک پاریس است. یک فضای امنیتی بسیار باید در نظر گرفته می شد، آنها به رویه ها فکر کردند، و خوب، من عکس ها را در شانزلیزه پاریس دیدم، به هر حال، آنها قبلاً عناصر چوبی و آهنی را مرتب کرده بودند و بسیار محافظت می کردند، زیرا آنها فکر می کردند که این ریسک بالا قبلاً زیاد بود.
سوال: و سوال آخر یک اتفاق جالب است که به هر حال اتفاق افتاده است انتخابات در مستعمرات و مناطق مختلف فرانسه در سراسر جهان در کالدونیای جدید که یکی از مستعمرات فرانسه در اقیانوس آرام است برگزار شد و در ماه های اخیر شاهد اعتراضات استقلال طلبانه بود و فرانسوی ها مجبور به اعزام نیروهای نظامی و ارتش از این کشور شدند. فرانسه آنجا، و نجات، و تا کنون حکومت نظامی در آنجا حاکم است در جوانی، برای اولین بار از سال 1986، یک استقلال طلب که پدرش یک رهبر بومی بود، در انتخابات پیروز شد و ترور شد. دولت استعمار نیز در اعتراضات امسال برادرش را در آنجا زندانی کرد. تبدیل شده بودنظر شما در مورد این انتخاب برای مردم نیوکال جهان چیست؟
دولت آبادی: حالا قبل از اینکه به این سوال پاسخ بدهم، انتخابات پارلمانی فرانسه عملاً هنوز تمام نشده است، زیرا ما هنوز سرزمین هایی داریم، مثلاً گویان فرانسه در آمریکای جنوبی قرار دارد و هنوز آنجا بسته نشده است و می خواهم بگویم. گفتم سرزمین هایی که در واقعیت استعماری قرار دارند و در آمریکای جنوبی، قلمرو فرانسه نیز چنین است، هنوز انتخابات برای استقلال طلبان نیو کال در جهان به پایان نرسیده است، زیرا تا کنون کسانی بودند که حاضر در این حوزه انتخاباتی و در مجلس ملی فرانسه و دقیقاً در دور اول رای دادند یکی از همان وفاداران به نفع فرانسه استانی در واقع لایحه اجرای اصلاحاتی را که قرار بود انجام دهد را به اجرا گذاشت و این منجر به خشونت شد. و این شخص لایحه را مطرح کرد و بنابراین هواداران جدید استقلال کسی را در مجلس ملی فرانسه نداشتند و این بسیار مهم است. خبر خوش برای کسانی که واقعاً می توانند شرکت کنند و حتی ممکن است بتوانند پیش نویس قانون را برگردانند، دوباره آن را مطالعه کنند و در واقع خواسته های خود را ارائه کنند.

تبلیغات بنری

iribnews به نقل از
تیلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *