اخبار اخبار جهان

سوء استفاده آمریکا از تریبون شورای امنیت

تبلیغات بنری

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به شورای امنیت نوشت: آمریکا با رعایت رویکرد همیشگی این کشور از بستر شورای امنیت برای متهم کردن دیگر کشورهای مستقل سوء استفاده می‌کند.

برای گزارش دادن سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما; نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت در رد اتهامات آمریکا علیه ایران که در نشست یمن مطرح شد، نوشت: ایالات متحده آمریکا از بستر برجام سوء استفاده می‌کند.

متن پیام امیر سعید عرفانی به شرح زیر است:
پیرو مکاتبات قبلی ما، از جمله نامه های مورخ 15 ژانویه، 19 فوریه، 18 مارس و 15 مه 2024 (S/2024/64-S/2024/175-S/2024/244-S/2024/389)، می خواهم پاسخ به ادعاهای نماینده ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در جلسه عمومی شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره وضعیت یمن که در 13 ژوئن 2024 در چارچوب دستور کار وضعیت یمن برگزار شد. یمن خاورمیانه (S/2024/9654). جای تاسف است که نماینده آمریکا در راستای رویکرد همیشگی این کشور، از تریبون شورای امنیت برای متهم کردن کشورهای مستقل دیگر سوء استفاده کرد.
جمهوری اسلامی ایران این اتهامات بی اساس را قاطعانه رد می کند. جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است که به قطعنامه های مربوطه شورای امنیت در مورد وضعیت یمن پایبند است و در فعالیت هایی که ناقض این قطعنامه ها باشد، شرکت نکرده است. جمهوری اسلامی ایران همواره بر حل مسالمت آمیز بحران یمن از طریق مجاری دیپلماتیک تاکید و تعهد خود را به امنیت دریایی و آزادی دریانوردی اعلام کرده است.
ایالات متحده و شرکای ائتلاف آن اقدامات تجاوزکارانه علیه حاکمیت و تمامیت ارضی یمن را در نقض آشکار قوانین بین‌الملل، منشور سازمان ملل متحد و قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت مرتکب شده و ادامه می‌دهند. این نقض آشکار صلح و ثبات منطقه را به خطر می اندازد، تلاش ها برای دستیابی به راه حل صلح آمیز در یمن را مختل می کند و بحران انسانی وخیم را که این کشور را مبتلا کرده است تشدید می کند. ایالات متحده به طور کامل مسئول این تخلفات شدید است و نمی تواند مسئولیت خود را انکار کند. بنابراین، استفاده از تاکتیک‌های شکست خورده، دروغ‌ها و کارزار برای پمپاژ اطلاعات نادرست درباره وضعیت یمن نمی‌تواند تجاوز آمریکا به حاکمیت و تمامیت ارضی یمن را توجیه یا مشروعیت بخشد.
اگر این مکاتبات را به عنوان سند شورای امنیت ضبط و پخش کنید، به نفع ملت شما خواهد بود.

تبلیغات بنری

iribnews به نقل از تیلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *