اخبار اخبار اقتصادی

رهاورد معدنی یک سفر | خبرگزاری صدا و سیما

تبلیغات بنری

افتتاح و بازدید از چندین پروژه صنعتی و معدنی از جمله کارخانه شناورسازی سرباره مس سرگشمی رفسنجان، شهر انرژی خورشیدی «رین» کرمان، کارخانه تولید قطعات یدکی خودرو و واحد سوم نیروگاه سیکل ترکیبی گازی سیرجان. سفر دو روزه وزیر صمت به استان کرمان از جمله دستاوردها بود.

به گزارش خبرنگار تحریریه خبرگزاری مودون: عباس علی آبادی در بدو ورود به کرمان از کارخانجات جدید خودروسازی بام قلات بازدید کرد و در نتیجه این بازدید از کارخانه پلاستیک، خط تولید رنگ اتوماتیک خودروهای برقی، کارخانه تولید مخزن شرکت خودرو مهر و گیربکس CVT کارخانه خط تولید گیربکس اتوماتیک افتتاح شد.

علی العبادی در افتتاحیه این پروژه ها گفت: برخی از خودروسازان کار خوبی را آغاز کرده اند و در حال تقویت مهندسی برای ساخت قطعات اصلی خود هستند.

وزیر صمت در گفتگو با صمت در خصوص ساخت و طراحی خودروهای ایرانی گفت: خوشبختانه کار طراحی خودروهای ایرانی با همکاری شرکت ایرانی به پایان رسیده است و به زودی محصول خودروی ایرانی تولید خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت فاز اول شهر راین را که در زمینه انرژی خورشیدی تخصص دارد، در ادامه این سفر افتتاح کرد. این پروژه با ظرفیت تولید 400 مگاوات برق در زمینی به مساحت 700 هکتار آغاز به کار کرد.

وزیر صمت نیز در جمع فعالان اقتصادی کرمان بر تولید و توسعه صنعت دانش بنیان تاکید کرد و از افزایش سرمایه ملی برای توسعه صنایع خبر داد و افزود: هر صنعتی که بخواهد توسعه یابد باید از خارج حمایت شود. تسهیلات مبادله ای یکی از اولویت های این وزارتخانه است.

در این سفر اولین تجربه تولید کنسانتره از ضایعات معدنی در صنعت مس کشور با راه اندازی کارخانه شناورسازی سرباره مس سرشیشمی رفسنجان انجام شد. با راه اندازی این کارخانه علاوه بر رفع آلودگی های زیست محیطی، 72 هزار تن کنسانتره مس به ارزش بیش از 100 میلیون دلار به سبد تولیدی کشور اضافه می شود. در این مجتمع روزانه 200 تن با غلظت بالا تا 22 درصد سرباره مس ضایعات تولید می شود.

راه اندازی واحد سوم نیروگاه سیکل ترکیبی گاز سیرجان از دیگر برنامه های وزیر صامت در سفر به کرمان بود. این پروژه بخشی از پروژه نیروگاه گازی جیهران است که برق مجتمع صنعتی و معدنی گل جیهر را تامین می کند.

به گفته مدیرعامل شرکت چهار انرژی سیرجان مجری این طرح، واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی جهران سیرجان تا سال آینده تکمیل می شود.

در ادامه این سفر وزیر صلح همچنین در مراسم شخم و راه اندازی مرکز فولاد آریا جنوبی ایران در زرند-جلال آباد و کرمان و آغاز عملیات احداث کارخانه مرکز آهن کوهبنان حضور یافت. . این کارخانه کنسانتره آهن قرار است با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن در زمینی به مساحت بیش از 37 هکتار و سرمایه گذاری 3200 میلیارد تومانی در مدت 24 ماه در کوه پینان ساخته شود.

افتتاح اولین کارخانه تولید کنسانتره آهن در منطقه ساردوی جیرفت در جنوب کرمان آخرین برنامه سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان کرمان بود. این کارخانه با سرمایه گذاری بالغ بر پنج هزار میلیارد ریال برای بخش خصوصی و با اشتغال 120 نفر راه اندازی شد و ظرفیت تولید سالانه آن 260 هزار تن کنسانتره است.

تبلیغات بنری

iribnews به نقل از تیلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *