اخبار اخبار اقتصادی

جزئیات سپرده و تسهیلات شبکه بانکی به تفکیک استان‌ها اعلام شد

تبلیغات بنری

براساس گزارش منتشر شده از سوی بانک مرکزی، 5 میلیون و 641 هزار میلیارد تومان سپرده در استان تهران وجود دارد و 4 میلیون و 613 هزار میلیارد تومان تسهیلات اعطا شده است.

به گزارش خبرنگار صداوسیما، بانک مرکزی آماری از کل مانده تسهیلات و سپرده های ریالی و ارزی بانک ها و موسسات اعتباری به تفکیک استان ها مربوط به پایان فروردین ماه را منتشر کرد. بر اساس این گزارش، 5 میلیون و 641 هزار میلیارد تومان از کل سپرده های ریالی و ارزی کشور در تهران است.
در خصوص تسهیلات نیز 4 میلیون و 613 هزار میلیارد تومان تسهیلات به شرکت ها و افراد در تهران اعطا شد. البته یکی از دلایل حجم بالای تسهیلات و سپرده ها در استان تهران راه اندازی دفاتر بسیاری از شرکت ها و موسسات تولیدی در استان های دیگر استان تهران است.

پس از استان تهران، بیشترین حجم سپرده ها مربوط به استان اصفهان با 460 هزار میلیارد تومان سپرده و 302 هزار میلیارد تومان تسهیلات و استان خراسان رضوی با 384 هزار میلیارد تومان سپرده و 245 هزار میلیارد تومان تسهیلات است.

بر اساس این گزارش، 9 میلیون و 946 هزار میلیارد تومان کل سپرده های ریالی و ارزی در شبکه بانکی است که پس از کسر سپرده قانونی به 9 میلیون و 710 هزار میلیارد تومان می رسد. همچنین 7 میلیون و 614 هزار میلیارد تومان در مانده تسهیلات شبکه بانکی تا پایان فروردین ماه باقی مانده است.

در این گزارش بانک مرکزی همچنین آمده است: با توجه به اهمیت آمار و نقش ویژه آن در برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری و تسهیل دسترسی محققان، پژوهشگران و دانشگاهیان، از آمارهای مربوط به مانده سپرده‌ها استفاده و تسهیلات بانکی در نظر گرفته شد. توسط استانداری در پایان سال های 1384 تا 1386 در سایت بانک مرکزی جهت استفاده از آن زمان تاکنون، آمارهای مذکور به صورت مستمر و ماهانه منتشر شده است. از ابتدای سال 1394 در کنار آمار فوق، گزارش کوتاهی برای استفاده هر چه بیشتر مخاطبین در وب سایت قرار داده شده است.

اطلاعات فوق مربوط به بانک های دولتی، خصوصی و خصوصی و همچنین موسسات اعتباری غیربانکی دارای مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می باشد. ارقام اصلی سپرده‌های ریالی بخش‌های غیردولتی در بانک‌ها و موسسات اعتباری شامل سپرده‌های نقدی، وام‌های پس‌انداز، سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و بلندمدت، پیش‌پرداخت‌های غیردولتی و اعتباردهندگان موقت ریالی و سپرده‌های ارزی از جمله است. تقاضا سپرده، سپرده مدت دار، پس انداز و پیش دریافت اعتبارات اسنادی غیردولتی و بستانکاران موقت ارزی.

ارقام سرفصل تسهیلات نیز شامل مطالبات دولت، خالص تسهیلات اعطایی اعم از حواله و مطالبات دیرکرد، دیرکرد و مشکوک الوصول است. ضمناً سپرده قانونی شامل سپرده ریالی نیز می شود.

تبلیغات بنری

iribnews به نقل از تیلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *