اخبار اخبار تکنولوژی

تامین صددرصدی خون و فرآورده‌های آن

تبلیغات بنری

رئیس سازمان انتقال خون از تامین 100 درصد خون و مشتقات آن در کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، جمالی گفت: ذخیره خون در گذشته 4 تا 5 روز بود و در حال حاضر به 8 روز و گاهی به 15 روز رسیده است.
وی در خصوص سلامت خون در کشور افزود: غربالگری مولکولی و آزمایش آنتی بادی در برخی از استانداری ها راه اندازی شده و تا پایان سال در سراسر کشور انجام می شود و با این روش ها آلودگی خون به صفر می رسد.

جمالی در خصوص زیرگروه های خونی نیز گفت: با شناسایی زیرگروه ها می توان با حداقل عوارض و حساسیت به نیازمندان خون اهدا کرد. این روش برای اولین بار انجام می شود و می تواند برای بیماران خاص مانند تالاسمی مفید باشد
همانطور که رئیس سازمان انتقال خون درباره پالایشگاه پلاسما گفت: بیش از ده سال از واگذاری پالایشگاه پلاسما به بخش خصوصی می گذرد اما هنوز نتوانسته اند موفقیتی کسب کنند.
جمالی افزود: میزان تولید پلاسما در حال حاضر در این پالایشگاه کم است و نمایندگان سازمان انتقال خون برای افزایش میزان تولید پلاسما در پالایشگاه حضور دارند.
رئیس سازمان انتقال خون گفت: تولید کیسه های فیلتر خون که مرگ و میر و عوارض بیماری را کاهش می دهد تاکنون به 80 درصد رسیده است.
جمالی با اشاره به عرضه 6 ماهه کیسه های تصفیه خون، درباره شرایط بحرانی نیز گفت: در حال حاضر مرکزی برای حمایت از شهر تهران در فرند ایجاد شده است و مراکز متعددی در استان ها برای توزیع خون در مواقع بحرانی در حال ایجاد است. بحران نباید مشکل ساز باشد.
رئیس سازمان انتقال خون در پایان به افزایش سن اهداکنندگان خون نیز اشاره کرد و افزود: زنان و جوانان باید به اهدای خون تشویق شوند تا در ده سال آینده با کمبود اهداکنندگان خون مواجه نشویم.

تبلیغات بنری

iribnews به نقل از تیلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *