اخبار اخبار سیاسی

بریکس می‌تواند در مقابل یکجانبه گرایی در جهان موثر عمل کند

تبلیغات بنری

قالی بافی:

رئیس قوه مقننه گفت: برجام می تواند از فشارهای غرب و آمریکا جلوگیری کند و به توسعه و استقرار امنیت جهانی و منطقه ای عادلانه منجر شود.

* کشورهای بریکس می توانند در برابر یکجانبه گرایی در جهان موثر باشند

به گزارش تیلا ، محمدباقر قالیباف رئیس شورای اسلامی شهر عصر امروز پیش از عزیمت به روسیه برای شرکت در مجمع پارلمانی بریکس در سن پترزبورگ در گفت و گوی تلویزیونی تاکید کرد: این سفر فرصتی است در پاسخ به دعوت. از آقای ویاچسلاو والودین، رئیس دومای ملی روسیه و همچنین خانم والنتینا ماتوینکو، رئیس شورای فدراسیون مجلس فدرال فدراسیون روسیه برای حضور در دهمین مجمع پارلمانی بریکس دعوت شد.

رئیس شورای اسلامی در ادامه با یادآوری اینکه آفریقای جنوبی در سال گذشته که ایران و 3 کشور دیگر به عضویت برجام درآمدند، ریاست برجام را برعهده داشت، افزود: در این راستا امروز در مجموع 9 کشور وجود دارد که آنها را تشکیل می دهند. از جمله قدرت های نوظهور هستند. جهان به گروه بریکس پیوست.

رئیس شورای قانونگذاری با اشاره به اینکه این سفر اولین سفر رسمی جمهوری اسلامی ایران به کشورهای برجام است، گفت: مجمع پارلمانی بریکس از یک سو برای ترویج تکثر و از سوی دیگر نشستی برگزار می کند. برای مسائل توسعه و فقط امنیت جهانی.

قالیباف افزود: به ابتکار روسیه همزمان با این نشست نشست دیگری با کشورهای آسیای میانه از جمله قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، آذربایجان، ارمنستان، بلاروس و تانزانیا از آفریقا به عنوان رئیس اتحادیه بین المجالس برگزار می شود تا در مورد مسائل اقتصادی و اقتصادی بحث و تبادل نظر شود. امور مالی موضوعاتی که در این جلسه بررسی می شود.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: گروه بریکس در سالی که ریاست جمهوری روسیه را برعهده می گیرد بیش از 250 نشست تخصصی در حوزه های مالی، پولی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی برگزار می کند، بنابراین این فرصت خوبی برای جمهوری اسلامی است. ایران برای توسعه روابط با کشورهای عضو گروه بریکس.

وی همچنین وجود سیستم پولی و بانکی مستقل از سیستم‌های بین‌المللی به نام سیستم BAY را یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های برجام دانست که از طریق آن کشورهای عضو بتوانند مبادلات مالی و پولی خود را انجام دهند با حضور سایر کشورها در این نشست.

قالیباف در ادامه با بیان اینکه برجام، شانگهای و اوراسیا سه گروه عمده اقتصادی و تجاری هستند، تصریح کرد: با روسیه به عنوان کشوری که با آن روابط راهبردی بلندمدت داریم و با کشورهای عضو اوراسیا، شانگهای و بریکس رابطه سیاست راهبردی این است که دائمی و جامع باشد.

رئیس قوه مقننه کشورمان افزود: همسایگی ما با روسیه در کریدور شمال-جنوب که می تواند سالانه ده ها میلیون تن کالا را جابه جا کند، یک فرصت استثنایی برای ما است.

وی افزود: یکی از اهداف ما در این جلسه این است که سعی کنیم بسیاری از توافقات را پیگیری کنیم تا به نتیجه برسیم.

قالیباف افزود: در کنار این موضوعات به موضوعاتی در زمینه مبارزه با تروریسم، پولشویی و اختلافات منطقه ای نیز خواهیم پرداخت که از محورهای این نشست های برجام است.

رئیس قوه مقننه در ادامه نسبت به موفقیت این سفر به ویژه در حوزه مالی ابراز امیدواری کرد و افزود: کشورهای عضو بریکس جمعیت زیادی دارند و نقش بسیار مهمی در حوزه تولید دارند که از ما حمایت می کنند. از یکجانبه گرایی ایجاد شده توسط کشورهای غربی و اگر اخیراً دیدید که کنگره آمریکا قطعنامه هایی برای فشار بر روسیه، چین و ایران صادر کرد، این اجلاس می تواند جلوی این فشارها را بگیرد و منجر به توسعه و استقرار امنیت جهانی و منطقه ای در جهان شود. . به روشی منصفانه

تبلیغات بنری

iribnews به نقل از تیلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *