اخبار اخبار جهان

بازی سیاسی در آمریکا بر سر آزادی جولیان آسانژ

تبلیغات بنری

برای گزارش دادن سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما; جولیان آسانژ، موسس سایت افشاگر ویکی لیکس، پس از توافق با قوه قضاییه آمریکا، در دادگاهی در جزیره ای دورافتاده که یکی از مناطق آمریکا خارج از مرزهای سرزمینی است، پیش از اتهام انتشار اسناد محرمانه دولت آمریکا علیه او و وی پس از آزادی صبح امروز به استرالیا رفت. کیم سنگوپتا در روزنامه ایندیپندنت نوشت که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، که مدت هاست به دلیل حمایت از اسرائیل در غزه مورد انتقاد اعضای حزب حاکم در حزب دموکرات قرار گرفته است، نمی خواست در استرداد جولیان آسانژ به حساب بیاید. محاکمه او در ایالات متحده خشم بیشتر اعضای حزب او را برانگیخت. خبرنگار ایندیپندنت می افزاید که در صورت محاکمه آسانژ ممکن است به 170 سال زندان محکوم شود اما 5 ماه پیش وزارت دادگستری آمریکا برای اولین بار به این توافق اشاره کرد.
به نوشته روزنامه ایندیپندنت، پس از اینکه جولیان آسانژ به مدت 5 سال بدون محاکمه در زندانی در بریتانیا زندانی شد، قرار شد که او به گناه خود اعتراف کند و محاکمه نشود. این روزنامه نوشت که پس از انتشار اسناد محرمانه موسس ویکی لیکس درباره ارتش آمریکا و جاسوسی از این کشور در سراسر جهان، دولت آمریکا از انگلیس خواست تا او را برای محاکمه به آمریکا تحویل دهد که به تظاهرات گسترده علیه دولت ها منجر شد. آمریکا و انگلیس رهبری کردند.
جولیان آسانژ که اسناد جنایات جنگی آمریکا را در کشورهای جهان از جمله عراق و افغانستان منتشر می کرد، در دادگاهی در جزیره کوچک سایپان (سایپان) در جزایر ماریانای شمالی در اقیانوس آرام، اتهام خود را پذیرفت و پس از آن. آزادی او به کشورش استرالیا رفت. بر اساس گزارش وزارت دادگستری آمریکا، آسانژ حق ورود مجدد به آمریکا را نخواهد داشت. بدین ترتیب دولت آمریکا پس از 14 سال از تلاش خود برای آوردن آسانژ 52 ساله به آمریکا دست کشید و او را محاکمه کرد.
جولیان آسانژ در دادگاه به جرم دستیابی و انتشار اطلاعات نظامی آمریکا اعتراف کرد و پس از گذراندن پنج سال در زندان در انگلیس آزاد شد. جزیره سایپان سرزمینی است متعلق به ایالات متحده در اقیانوس آرام. دولت فعلی استرالیا که مذاکراتی را با دولت جو بایدن برای آزادی موسس ویکی لیکس آغاز کرده بود، از پایان پرونده آقای آسانژ که چهارده سال به طول انجامید استقبال کرد. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا بهار گذشته گفت که در حال بررسی درخواست استرالیا برای پایان دادن به محاکمه آسانژ است. جولیان آسانژ روز چهارشنبه این هفته پس از توافق با ایالات متحده از زندان امنیتی بلمارش در انگلیس آزاد شد.

تبلیغات بنری

iribnews به نقل از تیلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *