اخبار اخبار جهان

ایروانی: بازگشت ایران به تعهدات برجام در ازای لغو کامل تحریم‌ها

تبلیغات بنری

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نشست شورای امنیت؛

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ضمن محکوم کردن تلاش های نافرجام آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان برای مقصر دانستن ایران در پرونده برجام، در نشست شورای امنیت اعلام کردند که اگر این کشورها به طور کامل همه تحریم ها علیه ایران را لغو کنند، آنها را محکوم می کنند. چنین خواهد کرد. این احتمال وجود دارد که ایران از اقدامات خود عقب نشینی کند و حتی پس از خروج آمریکا نیز امکان جبران وجود داشته باشد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری SDA از نیویورک، سخنرانی جناب آقای امیر سعید ایرانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد با موضوع : «جلوگیری از اشاعه: اجرای قطعنامه 2231 شورای امنیت (2015) »
نیویورک، 24 ژوئن 2024
به نام خدا
آقای رئیس.
ابتدا می‌خواهم حملات تروریستی اخیر را که غیرنظامیان بی‌گناه در داغستان روسیه را هدف قرار داده است، به شدت محکوم کرده و صمیمانه تسلیت و همدردی خود را با مردم و دولت روسیه در این حادثه غم‌انگیز اعلام کنم.
من از معاون دبیرکل خانم دی کارلو برای گزارشش تشکر می کنم. من همچنین از سفیر مالت، خانم ونسا فریزر و تیمش به خاطر تلاش هایشان در تسهیل قطعنامه 2231 تشکر می کنم.
ما به بیانیه نماینده دائم اتحادیه اروپا توجه می کنیم. علیرغم نقش اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده برجام، متاسفانه این بیانیه سیاسی، جانبدارانه و یک طرفه باقی می ماند.
ما همچنین به گزارش اخیر دبیرکل (S/2024/471) توجه می کنیم که به درستی بیان می کند که ایالات متحده نه به برجام بازگشته است و نه تحریم های یکجانبه ای را پس از خروج غیرقانونی آن در 8 مه 2018 اعمال کرده است. او این توافق را لغو کرده است. برجام و از اعضای آن به ویژه ایالات متحده آمریکا برای گفتگو و همکاری درخواست کرد. با این حال، این گزارش همچنان دلایل اصلی وضعیت کنونی را نادیده می گیرد: خروج یکجانبه و غیرقانونی ایالات متحده از برجام و متعاقب آن شکست E3 و اتحادیه اروپا در اجرای تعهدات خود بر اساس این توافق.
ما صمیمانه از اکثریت اعضای شورای امنیت به خاطر اعلام حمایت قاطع خود از احیای برجام و خواهان اجرای کامل آن توسط همه طرف ها به عنوان تنها راه عملی قدردانی می کنیم.
با این حال، ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و آلمان بار دیگر تلاش کردند، ناموفق، ایران را مقصر وضعیت فعلی برجام معرفی کنند.
چنین ادعاهایی کاملا نادرست است. آنها عمداً علت اصلی وضعیت فعلی را نادیده گرفتند که اولین و مهمترین آن خروج یکجانبه و غیرقانونی ایالات متحده از برجام است.
آنها همچنین عمداً یکی دیگر از دلایل اصلی وضعیت کنونی را نادیده گرفتند و آن عدم اجرای تعهدات قانونی صریح همه این کشورها در طول سال هاست.
در عوض، طبق معمول کمپین دروغ پردازی علیه کشور من به راه انداختند. با این حال، تکرار دروغ های بزرگ بارها و بارها آنها را واقعی نمی کند!

آقای رئیس.
برجام کامل نبود، اما همچنان بهترین گزینه بود. با وجود نقض گسترده سیستماتیک توسط ایالات متحده، E3 و اتحادیه اروپا، احیای برجام برای اطمینان از اجرای کامل، مؤثر و بدون قید و شرط آن توسط همه اعضا به نفع همه است.
برای این منظور، ایران با شرکت فعال در 9 دور مذاکرات در وین، تلاش های زیادی انجام داده است و مایل بود برجام را بر اساس تفاهم به دست آمده در آگوست 2022 مجدداً اجرا کند. اما علیرغم تلاش های ما با حسن نیت، ایالات متحده آمریکا و E3/EU دائماً از صداقت و اصرار بر احیای توافقنامه برخوردار نیستند.
اتحادیه اروپا/ اتحادیه اروپا به نقض گسترده و سیستماتیک تعهدات خود بر اساس برجام و قطعنامه 2231 ادامه می‌دهند. عدم اجرای تعهدات خود برای لغو تحریم‌ها طبق بند 20 ضمیمه V برجام در 18 اکتبر 2023، نمونه‌ای جدی از عدم پایبندی آنهاست. .
بار دیگر فرانسه، آلمان و بریتانیا به جای رسیدگی به عدم رعایت برجام و قطعنامه 2231، با حمایت ایالات متحده، با ارائه یک قطعنامه با انگیزه سیاسی در آخرین جلسه شورای حاکم، رویکردی غیرسازنده در پیش گرفتند. ما قبلاً هشدار داده‌ایم که چنین اقدامی برای فشار بر ایران اشتباه است و نتیجه معکوس خواهد داشت.
آقای رئیس.
ما بارها اعلام کرده‌ایم که اقدامات تلافی جویانه ایران در واکنش به خروج غیرقانونی آمریکا و همچنین عدم اجرای تعهدات E3 و اتحادیه اروپا صورت گرفته است.
اقدامات ما کاملاً مطابق با حقوق ما بر اساس بندهای 26 و 36 برجام است که بر اساس آن، در صورت بازگشت یا اعمال مجدد تحریم ها توسط ایالات متحده یا اتحادیه اروپا، ایران حق دارد اجرای آن را تعلیق کند. از تعهدات آن تعهدات تحت برجام به طور کامل یا جزئی.
هدف ایران از این تصمیم بازگرداندن تعادل در تعهدات و منافع متقابل بود. اتخاذ چنین اقدامات جبرانی اجتناب‌ناپذیر بود، زیرا برجام مبتنی بر تعهدات هسته‌ای ایران در ازای لغو تحریم‌ها توسط سازمان ملل، ایالات متحده و اتحادیه اروپا و همچنین «ترویج و تسهیل توسعه عادی» است. روابط.” ارتباطات، همکاری های اقتصادی و تجاری با ایران، همانطور که در قطعنامه 2231 به صراحت آمده است.
با این حال، اقدامات ایران به تدریج اجرا شد و یک سال کامل پس از خروج آمریکا و شکست E3 و اتحادیه اروپا در رفع تحریم ها آغاز شد. در عین حال، برخلاف اثرات غیرقابل برگشت تحریم‌های اعمال‌شده توسط ایالات متحده و اتحادیه اروپا/E3، اقدامات متقابل ما در صورتی که همه تحریم‌ها به طور کامل و قابل راستی‌آزمایی لغو شوند، برگشت‌پذیر هستند.
بنابراین، کاملاً واضح است که مسئولیت وضعیت فعلی برجام تنها بر عهده ایالات متحده، E3 و اتحادیه اروپا است. به جای بازی مخرب سرزنش، آنها باید ثابت کنند که واقعاً از گفتگو و دیپلماسی حمایت می کنند.
آقای رئیس.
فعالیت های هسته ای ایران، از جمله غنی سازی در سطوح مختلف، برای اهداف صلح آمیز است. این فعالیت‌ها با رعایت کامل حقوق و تعهدات ایران بر اساس معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و موافقتنامه پادمان منعقده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام می‌شوند.
این فعالیت‌ها تحت نظارت و تأیید شدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و تا به امروز ایران مشمول قوی‌ترین فعالیت‌های تأیید و نظارت آژانس است. ایران به حداکثر و مثبت ترین همکاری با آژانس مطابق با توافقنامه پادمان ادامه می دهد.
به عنوان بخشی از غرامت های خود، ما اجرای اصلاحیه قانون 3.1 را که صرفاً یک اقدام داوطلبانه شفافیت و اعتمادسازی بود که فراتر از تعهدات ما تحت توافقنامه پادمان ایران بود، متوقف کردیم. همانطور که در بند 65 پیوست یک برنامه جامع اقدام مشترک مشخص است.
تصمیم ایران برای غنی سازی اورانیوم در فردو یکی دیگر از اقدامات جبرانی بود. این تصمیم همچنین کاملاً با حقوق و تعهدات ما بر اساس معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای و موافقتنامه پادمان مطابقت دارد و تحت نظارت آژانس اجرا خواهد شد.
چنین تصمیماتی در راستای حقوق ایران که صریحاً در بندهای 26 و 36 برجام ذکر شده است، اتخاذ شده است. اجرای آن ناقض تعهدات قانونی ما بر اساس معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای یا موافقتنامه پادمان نیست و مانع همکاری یا نظارت ما بر آژانس نمی شود.
ادعای سه کشور اروپایی مبنی بر اینکه برنامه هسته ای ایران به نقطه حساسی رسیده است یا نگرانی آنها از پایان قطعنامه 2231 در 18 اکتبر 2025 بی ربط و تحریک آمیز است.
آنچه در واقع مایه نگرانی شدید است، ادامه عدم اجرای تعهدات حقوقی صریح این کشورها بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک و خود قطعنامه است.
علاوه بر این، چنین اظهارات کاملاً نادرستی در مورد برنامه هسته ای ایران، که برای اهداف صرفاً صلح آمیز است، به هیچ وجه نمی تواند توجه را از تهدید سلاح های هسته ای به رژیم اسرائیل یا همدستی آن در نسل کشی سیستماتیک و جنایات جنگی که ایران به ارتکاب آن ادامه می دهد، منحرف کند. رژیم اسرائیل علیه فلسطینیان در حال تغییر است.
آقای رئیس.
اگرچه قطعنامه 2231 ربطی به مسائل منطقه ای ندارد، اما باید به برخی از این موضوعات مطرح شده از سوی برخی از اعضای شورا پاسخ دهم.
اولاً، برنامه‌های فضایی و موشکی ایران همیشه خارج از محدوده و صلاحیت قطعنامه ۲۲۳۱ بوده است. این موضع ما حتی قبل از پایان برخی از اقدامات محدودکننده آن قطعنامه در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۳ بود.
ثانیاً، جمهوری اسلامی ایران هرگز در فعالیتی که ناقض قطعنامه های الزام آور شورای امنیت باشد، شرکت نکرده است.
ثالثاً تهدید اصلی و بلندمدت صلح و امنیت منطقه ما در واقع تجاوز، اشغالگری، سیاست های توسعه طلبانه، جنایات وحشیانه سیستماتیک و دیگر اقدامات ماجراجویانه و بی ثبات کننده رژیم اسرائیل است. بنابراین، اگر آمریکا و سه کشور اروپایی واقعا نگران صلح و امنیت در منطقه ما هستند، باید فورا به همدستی مستقیم طولانی مدت خود در همه سیاست‌های جنگ، تجاوز، اشغالگری و جنایات رژیم اسراییل پایان دهند. کشورهای جهان منطقه به ویژه فلسطینی ها.
چهارم، حضور گسترده نظامی، تجاوز و اشغال آمریکا و همچنین صادرات گسترده تسلیحات پیشرفته به منطقه ما در دهه های گذشته و کنونی، دلیل دیگری بر نبود امنیت و ثبات در منطقه است. نمونه بارز نقش مخرب و بی‌ثبات‌کننده ایالات متحده، عرضه گسترده بمب‌های بسیار پیشرفته به رژیم اسرائیل است که به رژیم صهیونیستی اجازه می‌دهد زنان و کودکان فلسطینی را به طرز وحشیانه‌تری بکشد و بیمارستان‌ها، مدارس، مساجد و خانه‌های غزه را ویران کند.
پنجم، ایران همواره خواهان دستیابی به راه حلی مسالمت آمیز برای بحران یمن بوده است. ما همچنین حمایت قوی خود را از امنیت دریایی و آزادی دریانوردی مجدداً تأیید می کنیم. ادامه حملات مسلحانه ایالات متحده و بریتانیا علیه یمن تحریک آمیز، غیرقابل توجیه و در نتیجه غیرقابل قبول است. این حملات نقض آشکار حاکمیت و تمامیت ارضی یمن و نقض جدی قوانین بین المللی، منشور ملل متحد و قطعنامه های مربوطه شورای امنیت تلقی می شود. بر این اساس جمهوری اسلامی ایران تمامی حملات مسلحانه آمریکا و انگلیس علیه یمن را به شدت محکوم می کند. واضح است که چنین نقض‌هایی تنها به مخاطره انداختن صلح و ثبات در منطقه، مانع از تلاش‌ها برای دستیابی به راه‌حل مسالمت‌آمیز برای بحران یمن و تشدید بحران انسانی بسیار جدی در یمن کمک می‌کند.
ششم، موضع اصولی ما در مورد مناقشه جاری در اوکراین تغییر نکرده است و هرگونه ادعایی مبنی بر دخالت ایران در انتقال تسلیحات برای استفاده در آن درگیری بی‌اساس و قاطعانه مردود است.
آقای رئیس.
در خاتمه تاکید می‌کنم که سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در رد سلاح‌های هسته‌ای و همچنین عزم راسخ این کشور برای استفاده از انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آمیز تغییر نکرده است. من همچنین تعهد قاطع خود را به گفتگو و دیپلماسی تأیید می کنم.
برجام یک دستاورد دیپلماتیک چندجانبه بود که به سختی به دست آمد و عملا از یک بحران غیرضروری جلوگیری کرد. برنامه جامع اقدام مشترک بهترین گزینه باقی مانده است، هیچ جایگزینی وجود ندارد و احیای آن واقعاً به نفع همه اعضای آن است.
ایران به نوبه خود هرگز به مذاکرات پشت نکرده است، تمایل صادقانه خود را برای از سرگیری مذاکرات برای احیای برجام نشان داده است، و آماده است تا زمانی که برجام احیا شد و ایالات متحده و سایر طرف ها بپذیرند، به طور کامل تعهدات خود را در چارچوب برجام اجرا کند. آی تی. همه تعهدات به موقع، مؤثر، کامل و صادقانه تحت برنامه جامع اقدام مشترک و قطعنامه 2231 از سر گرفته می شوند. چنین موضوعی واقعاً نیازمند اراده سیاسی واقعی است.
آقای رئیس جمهور، بگذارید صریح بگویم: فشار، ارعاب، تهدید و مقابله راه حل نیست و در نهایت به بن بست می انجامد. تنها گزینه مناسب برای احیای برجام، گفتگو و همکاری سازنده و صمیمانه است.
متشکرم.

تبلیغات بنری

iribnews به نقل از تیلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *