اخبار اخبار تکنولوژی

ایران رتبه پنجم ثبت آثار ناملموس در جهان را کسب کرد

تبلیغات بنری

معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع سنتی گفت: دولت سیزدهم توانست در ثبت آثار ناملموس رتبه پنجم جهان را به خود اختصاص دهد و امسال نیز با پیگیری امور به رتبه چهارم خواهد رسید.

برای گزارش دادن تیلاعلی الدارابی در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری مشترک برای تشکیل شورای راهبردی حفاظت، احیاء و احیای بازار تاریخی اراک افزود: این موفقیت ارزش خود را دارد زیرا کشور ما شایسته این جایگاه است زیرا سابقه ای دارد که به هفت هزار سال پیش باز می گردد.»

وی گفت: ایران جزو ده کشور اول جهان در فهرست جهانی میراث ملموس است و کشورمان بیست سال است که به دلایل مختلف موفق به ثبت آثار در یونسکو نشده است. اگر در این 20 سال وضعیت جهانی داشتیم، ایران به عنوان اولین کشور یا کشور مشترک ایتالیا معرفی می شد.

معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: ایران در میراث ناملموس مانند فرش، آداب و سنن، شب یلدا و فرش جایگاه ارزشمندی در جهان دارد.

دارابی افزود: وزارت میراث فرهنگی سال گذشته توانست مراسم افطاری را به نام جمهوری اسلامی ایران در یونسکو به ثبت برساند.

معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور به ارزش آثار باستانی و تاریخی کشور اشاره کرد و گفت: بناهایی که از بزرگان گذشتگان برای ما به جا مانده جای افتخار دارد و باید حفظ شود.

الدارابی تصریح کرد: دولت هر چقدر برای احیا، مرمت و احیای آثار تاریخی هزینه کند، نمی تواند تمام آثار باستانی را حفظ کند و این امر با تعمیم و استفاده از نیروی مردم و خیرین محقق می شود.

وی به تجربه سایر کشورها در حفظ آثار و ابنیه تاریخی اشاره کرد و افزود: پنج هزار سازمان و شرکت در ایتالیا در حوزه میراث فرهنگی برای حفظ بناهای تاریخی فعال هستند.

معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: تشکیل مجمع خیرین بناهای تاریخی منطقه مرکزی کار بزرگی است که این استان آغاز کرد و باید آن را گسترش دهد تا کل کشور را در برگیرد.

تبلیغات بنری

iribnews به نقل از تیلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *