اخبار اخبار جهان

افزایش ۴۱ درصدی صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان

تبلیغات بنری

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری سیداوسیما از کابل، حسین روستی رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان امروز در گفت و گو با خبرگزاری سیداوسیما اعلام کرد: ارزش صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان باعث شده است. در دو ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته یکصد و دو میلیون دلار افزایش یافته است که رشد چهل و یک درصدی را نشان می دهد.
وی حجم صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان در دو ماهه اول سال 1413 را سیصد و پنجاه میلیون دلار اعلام کرد و گفت: وزن صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان در دو ماهه اول سال 1390 بوده است. در سال جاری نسبت به زمان مشابه سال گذشته یکصد و پنجاه میلیون تن افزایش داشته است.
رائوچتی حجم کل صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان در زمان مذکور را هفتصد و نود و پنج هزار تن اعلام کرد و افزود: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیست و نه درصد افزایش داشته است.
روغن های سبک، فرآورده های نفتی، گازهای نفتی، آلیاژهای آهن و فولاد، هیدروکربن های سبک و سنگین، مواد غذایی، کودهای اوره، گوجه فرنگی، سیب، سیمان، انواع پلی اتیلن، سیب زمینی، میوه ها، سبزیجات و شیر خشک از مهمترین اقلام صادراتی به شمار می روند. . در آن دوره از افغانستان نام برده شد.
رایزن بازرگانی ایران در افغانستان گفت: حجم واردات کشورمان از افغانستان در دو ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از هفت میلیون دلار بوده که از نظر ارزشی 249 درصد افزایش داشته است. وزن نهصد و سه درصد رشد نشان می دهد.
تولید ذرت سه میلیون و سیصد هزار دلار، تولید جو یک میلیون و هشتصد هزار دلار، تولید اسپند سیصد و بیست و یک هزار دلار، تولید بادام زمینی دویست و پنجاه و پنج هزار دلار و تصفیه نشده افزایش یافت. تولید سرب دویست و پنجاه هزار دلار افزایش یافت افزایش یازده هزار دلاری یکی از مهمترین عوامل افزایش واردات از افغانستان بود.
در حال حاضر افغانستان ششمین مقصد کالاهای صادراتی ایران است و بر اساس آمار رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران، یکی از کشورهای هدف صادراتی با بیشترین تراز تجاری مثبت با ایران است.
میانگین ارزش گمرکی هر تن کالای صادراتی به افغانستان در دو ماه نخست سال جاری بیش از چهارصد و چهل دالر بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از سی و پنج دالر در هر تن افزایش داشته است. چهارصد و پنج دلار). این نشان می دهد که در دوره مورد بررسی، کالاهای با ارزش افزوده بیشتری به افغانستان صادر شده است.
لازم به ذکر است که میانگین ارزش گمرکی هر تن کالای ایرانی صادراتی به جهان در دو ماهه نخست سال جاری حدود 342 دلار بوده و شاخص هدف در رابطه با افغانستان 98 دلار بالاتر از میانگین عمومی است.

تبلیغات بنری

iribnews به نقل از تیلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *