اخبار اخبار جهان

افزایش سی و یک درصدی صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان

تبلیغات بنری

افزایش 31 درصدی صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از کابل، حسین روشه گفت: حجم صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان در سه ماهه نخست سال جاری و همزمان با سه ماه پایانی سال سیزدهم. افزایش یکصد و بیست و سه میلیون دلاری دولت نسبت به ماه اول سال گذشته سی و یک درصد رشد نشان می دهد.
وی تصریح کرد: وزن صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان در سه ماهه نخست سال جاری دویست و بیست و هفت هزار تن افزایش یافت و از نظر وزنی به یک میلیون و دویست و دو هزار تن رسید. از نظر وزنی نسبت به مدت مشابه سال قبل بیست و سه درصد افزایش داشته است.
یکی از روستائیان افزود: روغن های سبک و فرآورده های نفتی، گازهای نفتی، آلیاژهای آهن و فولاد، ترکیبات پلی اتیلن، کف پوش های غیر مخملی، اوره، تخم مرغ و تخم مرغ، هیدروکربن های سبک و سنگین، سیمان، گوجه فرنگی، سیب، انواع پلی اتیلن، سیب زمینی. . کفش، میوه و سبزی، شیرخشک، کاشی و سرامیک عمده‌ترین صادرات به افغانستان در دوره مورد بررسی بوده است.
رایزن بازرگانی ایران در افغانستان گفت: حجم واردات کشورمان از افغانستان در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از هجده میلیون دلار بوده است، یعنی دویست و نود و هشت افزایش داشته است. از نظر ارزش و وزن هزار و صد و هفت درصد رشد نشان می دهد.
یکی از اهالی روستا گفت: ذرت حیوانی چهار میلیون و هفتصد هزار تومان، جو، سه میلیون و دویست هزار تومان، اسپند، هشتصد و نود و شش هزار تومان، کره کاکائو، یک عدد روغن. جایگزین، هشتصد و شصت و شش هزار دلار و تخمه آفتابگردان، سیصد و هشت هزار دلار، بادام زمینی، دویست و هفتاد و پنج هزار دلار، و شمش سرب، دو افزایش. صد و دوازده هزار دالر، عناصر مهمی هستند که بر افزایش واردات از افغانستان تأثیرگذار هستند.
وی افزود: بر اساس آمار رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران، افغانستان در حال حاضر پنجمین مقصد کالاهای صادراتی ایرانی است. میانگین ارزش گمرکی هر تُن کالای صادراتی به افغانستان در ربع اول سال 1433 بیش از چهارصد و سی دالر در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (چهارصد و چهار دالر) و بیش از سی و شش دالر در هر تن بوده است. . تن و افزایش نشان می دهد که نشان می دهد در دوره مورد بررسی کالاهای با ارزش افزوده بیشتری به افغانستان صادر شده است. البته مقایسه رشد 31 درصدی ارزش صادرات و 23 درصدی از نظر وزنی نیز موید این موضوع است.
روستی همچنین گفت: میانگین ارزش گمرکی صادرات هر تن کالای ایرانی به جهان در سه ماهه نخست سال جاری حدود سیصد و پنجاه و هفت دلار بوده و شاخص مورد نیاز در رابطه با افغانستان هفتاد و هفتاد درصد بالاتر است. سه دلار از میانگین عمومی
وی افزود: گسترش روابط اقتصادی و افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور نتیجه توجه ویژه دولت سیزدهم جمهوری اسلامی ایران به همسایگان خود است که با افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور تقویت می شود. حجم مبادلات تجاری بین دو کشور تعدادی از هیئت های رسمی، اقتصادی و تجاری بین استان های دو کشور به ویژه تهران و کابل پس از وقفه ای که در آغاز تحولات سیاسی در کابل رخ داد، توانستند صادرات غیرنفتی کشورمان به افغانستان را از سر بگیرند. .
وی بیان کرد: با توجه به ظرفیت های صادراتی کشورمان و همچنین شناخت خوب مردم و تجار افغانستان از کیفیت خوب و قیمت رقابتی محصولات و کالاهای ایرانی و اعتماد ایجاد شده در کنار سلیقه مصرف کنندگان مشابه. . نیازهای بازار افغانستان (حتی در زمینه تامین ماشین آلات صنعتی، خطوط تولید، داروها، تجهیزات پزشکی و تجهیز بخش کشاورزی به سیستم های مدرن) شرایط لازم را برای افزایش حجم تجارت بین دو کشور فراهم می کند. بیش از پنج میلیارد دلار در یک بازه زمانی کوتاه، تا دو سال آینده.

تبلیغات بنری

iribnews به نقل از تیلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *