اخبار اخبار سیاسی

اعمال همه ساز وکار‌های قانونی در شعب اخذ رای خارج از کشور

تبلیغات بنری

سخنگوی شورای نگهبان گفت: رای گیری برای انتخابات در داخل و خارج کشور ظرف یک روز انجام می شود و تمام سازوکارهای قانونی در مراکز رای گیری در داخل و خارج از کشور اعمال می شود.

به گزارش خبرنگار هادی طحان نظیف در نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی و به گزارش خبرگزاری سید وسیما، دو مجلس مهم کشور (مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری) پس از غیبت افتتاح شد. رئیس جمهور که نشان می دهد جمهوری اسلامی ایران کشوری استوار است

وی افزود: اشاره به رای مردم به این معناست که اراده مردم در نظام سیاسی ایران مهم است. تمام مراحل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در حدود 40 روز به پایان رسید که در نظام های سیاسی نادر است.

طحان نظیف گفت: در مرحله آزمون صلاحیت ها، پرونده همه 80 نامزد انتخاباتی طبق قانون و براساس مستندات و استعلام از مراجع قانونی انجام شد.

وی افزود: در انتخابات ریاست جمهوری حدود 59 هزار شعبه در داخل کشور رای جمع آوری می کنند و این انتخابات در 95 کشور دیگر همزمان برگزار می شود.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: وزارت کشور، شورای نگهبان و دستگاه ها آماده اقدام و نظارت هستند. ناظران شورای نگهبان آموزش دیده اند و در همه شعبه های اخذ رای حضور خواهند داشت.

وی افزود: در هر شعبه 3 تا 4 ناظر از شورای نگهبان وجود دارد. بار اصلی اجرا و نظارت بر انتخابات بر دوش عوامل اجرایی و نظارتی است.

طحان نظیف گفت: ناظران از اقشار مختلف هستند و نمایندگانی از نامزدها در شعب اخذ رای، نهاد نظارت بر انتخابات و وزارت کشور حضور دارند.

وی افزود: علاوه بر این مردم می توانند در صورت مشاهده تخلف در انتخابات از طریق سامانه نظارت مردمی به ما گزارش دهند.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: رای گیری در داخل و خارج کشور در یک روز و 10 ساعت به طول می انجامد که قابل تمدید است. تفاوتی بین شعب داخلی و خارجی وجود ندارد و سازوکارهای قانونی اعمال خواهد شد.

وی افزود: حضور و فعالیت شوراهای اجرایی و نظارت، دبیران و عموم مردم در مراکز اخذ رای خارج از مرزها مانند داخل کشور است.

طحان نظیف افزود: از زمان پیروزی انقلاب تا کنون به طور متوسط ​​هر سال یک انتخابات برگزار کرده ایم و این چهل و دومین انتخابات در ایران است.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: از شواهد و قرائن مشخص است که رقابت بین نامزدها جدی است.

وی افزود: باید سخت افزار و نرم افزار متناسب با انتخابات ریاست جمهوری تامین شود. امیدواریم در سایر انتخابات ریاست جمهوری از انتخابات الکترونیکی استفاده کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان با تشریح اینکه در قانون انتخابات ریاست جمهوری متن خاصی در خصوص مهلت انصراف نامزدها وجود ندارد، افزود: در صورت انصراف در روز انتخابات بر اساس ضوابط و مقررات اقدام خواهد شد. سیستم های. در دوره‌های گذشته انصراف تا شب انتخابات صورت می‌گرفت و شورای نگهبان از نیات و انگیزه‌های داخلی مردم برای شرکت در انتخابات اطلاعی ندارد و قابل بررسی نیست.

وی افزود: در قانون انتخابات ریاست جمهوری حکم خاصی در خصوص نامزدهای احتمالی انصراف لحاظ نشده است.

اکثر مراحل انتخابات الکترونیکی است اما به دلیل محدودیت زمانی در صورت انتقال انتخابات به دور دوم امکان کسب آرای الکترونیکی در این مرحله نیز وجود ندارد.

این روزها با تراکم برنامه های تبلیغاتی کاندیداها مواجه هستیم. موضوع اعطای مجوز یا لغو برنامه های کاندیداها بر عهده وزارت کشور است.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین از هماهنگی برای برگزاری انتخابات در بیش از 95 کشور جهان خبر داد و افزود: اما در خصوص برگزاری انتخابات در عربستان همچنان مسئولان در حال رایزنی هستند و امیدواریم دولت عربستان از برگزاری انتخابات در ایران حمایت کند. طبق دستورالعملی که دنبال کردید.

کانادا نیز با انتخابات ایران مخالفت کرد و متاسفیم که برخی از شهروندان ما به دلیل سیاست های برخی کشورها از حق رای و مشارکت محروم شدند.

بیش از 85 درصد از شرکت کنندگان در انتخابات مجلس کارت ملی ارائه کردند.

برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، قانون پیش بینی کرده است که برای احراز هویت فقط شناسنامه یا کارت ملی لازم است.

اتباع خارج از کشور نیز باید پاسپورت خود را برای تایید هویت ارائه دهند.

پس از پایان روند رای گیری، شمارش آرا آغاز می شود.

طحان نظیف همچنین با اشاره به اینکه در سیاست های کلی انتخابات بر منع استفاده نامزدها از حمایت مالی و تسهیلات برای اتباع خارجی تاکید شده است، افزود: بیگانگان تلاش می کنند در انتخابات کشور دخالت کنند اما نظام حقوقی ما اجازه چنین دخالتی را نمی دهد. نامزدهای انتخاباتی ما نیز بر برخورد با دخالت خارجی تاکید دارند

تبلیغات بنری

iribnews به نقل از تیلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *