اخبار اخبار اقتصادی

اصلاح سیاست تخصیص ارز ترجیحی واردات دارو

تبلیغات بنری

هیات وزیران در راستای حمایت از شرکت های دانش و فناوری در حوزه سلامت، سیاست تخصیص ارز ترجیحی را زیر نظر معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور بررسی کرد.

به گزارش تیلا، با ابلاغ معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، با هدف حمایت از تولیدکنندگان دارو و تجهیزات پزشکی و شرکت های دانش بنیان فعال در این حوزه، آیین نامه مصوب شورا وزیران در اردیبهشت 1403 هجری شمسی در خصوص تخصیص ارز ترجیحی برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی موضوع تبصره (4) قانون بودجه سال 1403 کل کشور به پیشنهاد معاون رئیس جمهور اصلاح شد. جمهوری برای علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان با رویکرد حمایت از تولید داخلی.

در سال های اخیر با پیگیری های معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور و حمایت های صورت گرفته، تولید دارو و تجهیزات پزشکی توسط بنگاه های دانش بنیان افزایش چشمگیری داشته و ظرفیت داخلی بسیار خوبی فراهم شده است. در این منطقه شکل گرفته است. در حالی که تخصیص ارز ترجیحی برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی بدون در نظر گرفتن همه جوانب، علاوه بر بالا بودن نرخ ارز، منجر به واردات مقادیر زیادی از این محصولات به کشور و تشکیل پدیده قاچاق معکوس شد. تخصیص یارانه به واردات این محصولات نیز باعث کاهش رقابت پذیری تولیدکنندگان داخلی و نارضایتی آنها در سال های اخیر شده است.

برای رفع این چالش مصوبه اخیر هیئت وزیران در خصوص آیین نامه تجهیزات و ملزومات پزشکی بنا به پیشنهاد معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اصلاح شد و بر این اساس در سال 1403 ه. ارز ترجیحی فقط به مواد مصرفی پزشکی تعلق می گیرد و تنها در صورتی که محصولات مشابه نداشته باشند، سفارشی می شود.

مسئولیت تشخیص این مشکل نیز بر عهده کارگروه موضوع تبصره (1) ماده (16) قانون حداکثر استفاده از ظرفیت تولید و خدمات کشور و حمایت از محصولات ساخت ایران است.

تبلیغات بنری

iribnews به نقل از تیلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *