اخبار اخبار تکنولوژی

اسلامی: آژانس در چارچوب ان‌پی‌تی و پادمان وظیفه نظارت دارد

تبلیغات بنری

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در نشست خبری در خصوص روابط ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: روابط ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنای حقوقی دارد که معاهده پادمان و معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است. و آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئول آن است. راهنمایی، پیگیری، حمایت و تشویق در این زمینه.

به گزارش تیلا، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با حضور در سلسله نشست های مطبوعاتی مشترک 13 نفر از اعضای دولت، اظهار داشت: علاقه ویژه شهید ایرانی را هرگز فراموش نمی کنیم. رئیس جمهور در علم و فناوری و اگر پیشرفتی در این زمینه حاصل شده است مرهون تلاش و فداکاری ویژه یک شهید شاخص است.

وی افزود: در سال های 1401 و 1402 بیش از 300 دستاورد علمی و فناوری را به ثبت رساندیم. یعنی هر روز و نیم یک دستاورد ثبت می شود و این چرخه کاملاً عملیاتی می شود. رویکرد پژوهش محوری که سازمان انرژی اتمی در دولت سیزدهم در پیش گرفت این تحولات را امکان پذیر کرد و در این مدت توانستیم از مرحله پژوهش به سمت صنعتی شدن حرکت کنیم.

اسلامی گفت: فناوری هسته ای تاثیرات خاص خود را بر زندگی مردم دارد که حول دو محور انرژی و غیر انرژی می چرخد. تمرکز انرژی بر رسیدن به 20000 مگاوات برق است. جهان در حال گسترش نیروگاه های هسته ای با سرعتی کاملاً متفاوت است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: مقرر شد سهم انرژی هسته ای در جهان به 25 درصد افزایش یابد و تولید 20 هزار مگاوات انرژی هسته ای را در دستور کار قرار دادیم. ما سعی کرده ایم این برنامه را در این شرکت ها اجرا کنیم. طراحی، تحقیق و اجرای پروژه ها در سایر بخش ها آغاز شده است.

وی تصریح کرد: امروز بیش از 65 فرآورده رادیودارویی مورد استفاده یک میلیون بیمار در سراسر کشور داریم. او گفت: “ما مشتاقانه منتظر گسترش بازارهای مصرفی خود در سایر کشورها هستیم.” امروز 20 فرآورده رادیودارو در فاز بالینی داریم و برخی دیگر نیز در حال تحقیق هستند.

اسلامی در خصوص ساخت نیروگاه های اتمی و ظرفیت ایران در این زمینه گفت: بستگی به نوع قرارداد نیز دارد. قراردادها دارای دو بخش است، یکی داخلی و دیگری ساخت در همان کشور طرف قرارداد. در مورد سایر بخش‌ها، ما عملیات انرژی خود را از پروژه‌های صفر توسعه داده‌ایم، منابع وجود دارد و نگران تامین 20000 مگاوات پروژه نیستیم. تک تک اجزای نیروگاه را در هر قسمت با تعیین توانمندی های موجود در کشور در قالب نقشه راه ساخت نیروگاه های اتمی برشمردیم که امروز در حال اجراست.

وی در خصوص تاثیرات صنعت هسته ای بر زندگی مردم و راه اندازی مجتمع پرتودهی محصولات کشاورزی در شرق کشور گفت: آنچه در دستور کار است ایجاد ظرفیت برای میزان پرتودهی در کشور است. در شرق کشور این کار عمدتاً توسط بخش خصوصی انجام شد. تیرماه آینده فاز دوم اجرا می شود و استان خراسان رضوی فضای کافی برای نصب سامانه ها را خواهد داشت. پرتودهی باعث حذف آفات باقی مانده از محصول و بهبود ماندگاری می شود که در اقتصاد ملی موثر است. 30 درصد زباله ها در محصولات کشاورزی است و شما از آن جلوگیری می کنید.

وی افزود: ما از دهه 60 در کشور سامانه تشعشعی داشتیم اما باید توسعه می یافت. این بارزترین نوع حضور صنعت هسته ای در زندگی مردم است. انشاالله در روزهای آینده سامانه ای را در اردبیل افتتاح خواهیم کرد. امسال 8 مرکز پرتو تا شهریور افتتاح می شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشور در خصوص مهمترین دستاورد دولت سیزدهم گفت: مهمترین دستاورد ما بحث رادیوداروها است که در آن با هدفی کاملاً متفاوت در حوزه تشخیصی گسترش رادیوداروها را دنبال کردیم. رادیوداروها.” ما ضریب دقت را افزایش داده‌ایم و در رادیوداروهای درمانی، کارایی را افزایش داده‌ایم.»

وی ادامه داد: نکته بعدی بحث تشعشعات است. در سال 1403 میزان تابش محصولات خود را نسبت به سال 1402 سه برابر کردیم و این بر زندگی مردم تأثیر داشت.

اسلامی در خصوص وضعیت اخیر نیروگاه اتمی بوشهر گفت: واحدهای 2 و 3 نیروگاه در سال 1400 به چند دلیل در حالت راکد بودند. امروز در سایت بوشهر اقلامی در دست ساخت و تولید هستند. امیدواریم ورود واحد دوم به مدار بیش از پنج سال و ورود واحد سوم به مدار 7 سال طول بکشد.

اسلامی درباره تصمیم شورای حکام و درخواست آژانس برای نظارت بر ایران نیز گفت: رابطه ایران و آژانس مبنای حقوقی دارد که همان معاهده پادمان و معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای است و آژانس مسئول است. برای راهنمایی و نظارت و حمایت و تشویق در این زمینه باید مطالبه ای در این زمینه داشته باشد و چیز دیگری نیست که کمیسیون بخواهد تحقیق و پیگیری کند.

تبلیغات بنری

iribnews به نقل از تیلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *