اخبار اخبار تکنولوژی

ابتلای ۱۴۶ ایرانی به تب دنگی

تبلیغات بنری

معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از شناسایی 146 مورد تب دنگی در کشور خبر داد.

146 ایرانی به تب دنگی مبتلا شدند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، حسین فرشیدی گفت: 146 بیمار مبتلا به تب دنگی داریم که 11 نفر در یکی از شهرهای داخل کشور به گزیدگی مبتلا شده اند و مابقی نیز کسانی هستند که از سفر خارجی برگشته اند تب دنگی در ایران و همچنین دو مورد مرگ بر اثر تب دنگی داشتیم، در خارج از کشور فوت کردند و اجساد آنها به ایران بازگردانده شد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه 6 اردیبهشت اولین مورد تب دنگی در ایران کشف شد، گفت: پشه آئدس در 6 استان ساکن شده است. در استان های سیستان، بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و گیلان پشه گرفتیم روز گذشته یک پشه در استان مازندران صید شد و بسته به شرایط جغرافیایی احتمال وجود این پشه در استان های گلستان و خوزستان وجود دارد.

فرشیدی در خصوص علائم تب دنگی گفت: 80 درصد مبتلایان هیچ علامتی ندارند و مبتلایان به تب دنگی 2 تا 3 روز پس از گاز گرفتگی دچار تب طولانی مدت، سردرد، درد پشت چشم، کبودی و بدن می شوند. درد مهم ترین علامت پوکی استخوان است. افراد برای درمان تب باید از مسکن استفاده کنند اما به افرادی که بعد از گازگرفتگی دچار تب می شوند توصیه می شود به مراکز جامع سلامت مراجعه کنند، زیرا در این مراکز آزمایشات سریع داریم که در عرض 2 تا 3 ساعت جواب می دهد.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت گفت: افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای، سالمندان و زنان باردار در صورتی که فرد دیر مراجعه کند و جزو گروه های پرخطر باشد، در خطر ابتلا به نوع شدید بیماری هستند. احتمال مرگ 0.5 تا 1 درصد وجود دارد و سال گذشته 5000 مرگ ناشی از تب دانگ در جهان گزارش شده است.

فرشیدی بیان کرد: مهمترین کاری که باید انجام شود این است که به پشه فرصت زندگی ندهیم زیرا این پشه در آب تمیز و راکد تخم می گذارد و برد پرواز پشه 500 متر است اما این پشه در شهرها رنگ سیاه را دوست دارد. . با هوای کثیف مانند لاستیک های مستعمل، به دلیل رنگ مشکی و تجمع آب در آنها، مکان مناسبی برای تخم گذاری پشه است. یا حتی آب جمع آوری شده در کلاهک سودا در مناطقی که مردم در معرض خطر پشه هستند

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: در سال 95 پشه آئدس در ایران کشف نشد، اما در سال 1377 پشه آئدس کشف شد و نتیجه مهاجرت مردم به کشورهای اطراف است توجه داشته باشید که احتمال جابجایی پشه ها به استان های دیگر وجود دارد و اگر در نظر بگیریم که احتمال سرایت پشه به تمام استان ها وجود دارد، در بندر لنگ هر فرد مبتلا، همه اطرافیان شناسایی شده است . به سرعت جدا می شود و باید دانست که تب دنگی از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود و ویروس از طریق پشه به انسان منتقل می شود.

فرشیدی گفت: سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که اگر کار بهداشتی در شهرهای جنوب انجام نشود; بسیاری از شهرهای ایران آلوده شده اند اما با اقدامات انجام شده این اتفاق نیفتاده است. از سال 1995، بیش از 70 نقطه ورود و حضور احتمالی پشه ها تحت نظارت و پایش قرار گرفته است. وضعیت کنترل دنگی در ایران قابل قبول است و با اجرای کنترل‌ها، تعداد مبتلایان در بندرلنگ ۱۱ نفر باقی ماند. ما آنجا بودیم اما با اقدامات انجام شده و همکاری امام جمعه و فرماندار و اقدامات شهری و بهداشتی هیچ پشه ای صید نکردیم و زیستگاه پشه ها را تخریب کردند، مثلاً شب همه قایق ها را زیر و رو کردند. تا آب در قایق ها یا زمین های بازی جمع نشود و این لاستیک ها از فضا حذف شدند.

معاون وزیر بهداشت در وزارت بهداشت گفت: باید یاد بگیریم که چگونه با این پشه همزیستی کنیم و شرایط زندگی آن را فراهم نکنیم اکنون این پشه در 6 ماه گذشته در 128 کشور بومی شده است اگر بتوانیم بیماری را کنترل کنیم، موفق می شویم و این امر مستلزم همکاری صداوسیما، شهرداری و اقدامات بهداشتی است.

فرشیدی با اشاره به زمان نیش زدن پشه آئدس گفت: این پشه عمدتا بعد از طلوع و قبل از غروب آفتاب نیش می زند و پشه شب ها بیشتر استراحت می کند. یک پشه می تواند 10 نفر را در یک روز آلوده کند و ما دیدیم که چگونه سه ماه پیش بیمارستان های دبی فضای خالی برای بیماران نداشتند.

تبلیغات بنری

iribnews به نقل از تیلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *