اخبار اخبار جهان

آمریکا به مردم‌سالاری دینی در ایران احترام بگذارد

تبلیغات بنری

این موضوع در نشست هفتگی سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه با خبرنگاران مطرح شد

سخنگوی وزارت امور خارجه مواضع دولت آمریکا در قبال انتخابات ایران را نشان از عمق نفوذ سیاست های غیرسازنده این کشور در قبال ایران دانست و گفت: انتظار می رود دولت آمریکا به مردم سالاری دینی در ایران احترام بگذارد.

آمریکا باید به مردم سالاری دینی در ایران احترام بگذارد

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما ، ناصر الکنانی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران گفت: برگزاری انتخابات ریاست جمهوری حدود 50 روز پس از شهادت رئیس جمهور و مشارکت باشکوه مردم نشان دهنده عمق مردم سالاری دینی در ایران است.

عضویت موثر در سازمان های بین المللی و منطقه ای از دستاوردهای وزارت امور خارجه در دولت سیزدهم است.
ناصر الکنانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: عملکرد دستگاه دیپلماسی دولت سیزدهم که مبتنی بر سیاست همسایگی و توجه ویژه به تکثرگرایی است، فوق العاده است.

بهبود روابط با کشورهای همسایه در زمینه های مختلف و همچنین بازسازی روابط سیاسی با برخی از کشورهای منطقه که دچار مشکلات بودند، تقویت روابط در سطح منطقه ای و فرامنطقه ای، توجه به سازوکارهای منطقه ای برای دستیابی به ثبات و استفاده از امکانات منطقه و نهادهای خارج از منطقه و توجه ویژه به نهادهای بین المللی برای بیان مواضع ایران، عضویت موثر در نهادهای بین المللی و منطقه ای و ایفای نقش موثر در حل مشکلات منطقه و هدف قرار دادن پدیده تروریسم از جمله مواردی بود که الکنعانی برشمرد. از جمله دستاوردها و توانمندی های وزارت خارجه در این دوره است.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات عالی ریاست جمهوری گفت: مردم ایران بار دیگر با حضور خود ورق شگفت انگیزی را ورق زدند و باید به ملت بزرگ ایران تبریک گفت.

الکنانی تاکید کرد: برگزاری این انتخابات با گذشت حدود 50 روز از شهادت رئیس جمهور و مشارکت باشکوه مردم بیانگر عمق مردم سالاری دینی در ایران است.

سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه با تبریک به نامزد پیروز انتخابات تاکید کرد: دستگاه دیپلماسی تمام تلاش خود را برای اجرای برنامه های رئیس جمهور جدید به کار خواهد گرفت.

الکنانی همچنین از رای دهندگان خارج از کشور که با وجود برخی مشکلات به پای صندوق های رای رفتند، قدردانی کرد.

تکمیل لینک شبکه پرداخت کارت در ایران و روسیه
سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه گفت: موضوع مذاکره برای رفع تحریم ها سازوکار خاص خود را دارد و دولت فعلی تمام تلاش خود را در این چارچوب ادامه داده است. در جریان تبلیغات انتخاباتی، کاندیداها نظرات خود را در این خصوص بیان کردند. نظام دیپلماسی همواره به دنبال تامین منافع ملت ایران بوده است.

الکنانی در بخشی دیگر از این نشست خبری گفت: هرگونه حمله به لبنان امنیت کل منطقه را به خطر می اندازد و جهان باید در مقابل ماجراجویی های رژیم صهیونیستی بایستد. طبیعتا دولت و ملت لبنان در مقابل هرگونه تجاوزی خواهند ایستاد و ایران حمایت از امنیت لبنان را ضروری می داند.

الکنانی با اشاره به تکمیل پیوند شبکه پرداخت کارتی ایران و روسیه گفت: تهران به دنبال گسترش این گونه تعاملات در چارچوب برجام است.

ناصر الکنانی گفت: مذاکره برای رفع تحریم ها به دو طرف بستگی دارد و ایران از تمام توان خود در این زمینه استفاده خواهد کرد. در زمینه سیاست خارجی نیز در سه سال گذشته رویکردهای روشن و منطقی دنبال شده است. تعامل با کشورهای مختلف بر مبنای عزت و حفظ منابع ملی در دستور کار قرار گرفته و نتایج مثبت آن را شاهد بوده ایم.

در مذاکرات دیپلماتیک پیش رو، از نظر موضع هسته ای و لغو تحریم ها در وضعیت خوبی قرار داریم و دولت آینده از این دستاوردها در مذاکرات بهره مند خواهد شد.

افزایش 20 درصدی نرخ مشارکت در مرحله دوم انتخابات در خارج از کشور
سخنگوی وزارت امور خارجه در بخشی دیگر از نشست خبری امروز خود درباره اقدامات دستگاه دیپلماسی در قبال آزار و اذیت رای دهندگان ایرانی در خارج از کشور گفت: میزان مشارکت در انتخابات در مقایسه با مرحله اول انتخابات در خارج از کشور بیش از 20 درصد بوده و نشان می دهد که این اقدامات آزاردهنده مؤثر نبودند.

الکنانی تاکید کرد: وزارت امور خارجه مصمم به تضمین حقوق اتباع ایرانی در خارج از کشور است.

وی افزود: مایه تاسف است که کانادا با مطالبه حقوق بشر تعداد زیادی از ایرانیان مقیم آن کشور را از استفاده از حقوق شهروندی خود برای شرکت در انتخابات محروم کرده است.

وزارت امور خارجه تمام تلاش خود را برای نصب صندوق های رای در کانادا انجام داد، اما موفق نشد و تلاش شد تا با نصب صندوق در محله کانادا بخشی از این مشکل حل شود.

ایران انتظار داشت کشورهای اروپایی امنیت رای دهندگان ایرانی را تامین کنند، اما متاسفانه تعداد محدودی از این کشورها به وظایف خود در این زمینه عمل کردند.

آمریکا باید به مردم سالاری دینی در ایران احترام بگذارد
سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه درباره گزارش سالانه نقض حقوق بشر در آمریکا گفت: وزارت امور خارجه نیز گزارشی از مصادیق نقض حقوق بشر در آمریکا تهیه کرد و انتظار می رود کشورهایی که خواستار حقوق بشر و که سعی می کند از اهرم حقوق بشر برای مداخله در امور دولت ها استفاده کند و دیگری به حقوق اولیه شهروندان خود پایبند باشد.

الکنعانی مواضع سیاسی دولت آمریکا در قبال انتخابات ریاست جمهوری ایران را نشان از عمق نفوذ سیاست های غیرسازنده در قبال ایران دانست و گفت: انتظار می رود دولت آمریکا به مردم سالاری دینی در ایران احترام بگذارد.

ایران آمادگی برقراری روابط سازنده با کشورهای جهان از جمله اتحادیه اروپا را دارد و اتخاذ مواضع غیرسازنده برخی از این کشورها مانعی جدی بر سر راه توسعه روابط دوجانبه است.

الکنانی در بخشی دیگر از این نشست خبری گفت: روابط با چین به عنوان یک کشور مهم و تاثیرگذار در اولویت سیاست خارجی است و امید است این روابط رو به رشد باشد.

تبلیغات بنری

iribnews به نقل از تیلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *